Blogs

Spojená škola Juraja Henischa, Slovenská 5, Bardejov

V Hornej Dolnej

V Hornej Dolnej

V Hornej Dolnej

Redaktorky časopisu Gymoš zo Spojenej školy Juraja Henischa Janka Bosáková, Lenka Macejová a Soňa Stiedlová dostali v septembri za víťazstvo v súťaži Štúrovo pero možnosť, akú bežní ľudia nedostávajú. Zúčastnili sa totiž prípravy reportáže pre Televíziu Markíza

„Pätnásť nula osem lomené jeden po tretie,“ zaznel hlas pomocnej réžie a ja som spravila klapku k jednej zo scén seriálu Horná Dolná. Vzápätí sa spoza rohu ulice vynoril herec Michal Kubovčík prenasledovaný Petrom Sklárom. Prefrčali okolo nás, scéna skončila, nasledoval rýchly rozhovor s Petrom Sklárom alias starostom Hornej Dolnej a pomaly sme mohli začať baliť. Nakrúcanie reportáže pre Televíziu Markíza sa v obci Nová Lehota práve skončilo. Naša práca na nej však ani zďaleka nie...

Siedmy september pre nás navždy zostane ako jeden z najkrajších dní. Televízia Markíza nás totiž ako víťazov novinárskej súťaže Štúrovo pero pozvala na nakrúcanie reportáže do jej Televíznych novín. Hneď zrána nás v priestoroch televízie privítal redaktor Viktor Vincze, ktorý nám s reportážou pomáhal. Po pravidelnej rannej pracovnej porade redaktorov spravodajstva, na ktorú nás pozvali, sme vyrazili smer Nová Lehota.

V malebnej dedinke, ktorá pôsobila ako z filmu, sme sa rýchlo udomácnili. Plné očakávania s troškou nervozity, ako to všetko dopadne, sme sa vybrali za domácimi, aby sme sa ich opýtali, či im nakrúcanie seriálu zmenilo život. Zo začiatku sa síce trochu zdráhali, ale akonáhle sa zjavil druhý člen nášho sprievodu Patrik Herman, zrazu sa to všetko zmenilo a Lehoťania sa ochotne rozhovorili.

Viktor nám ukázal, ako má prebiehať rozhovor, aké otázky sa máme pýtať. Po krátkej ukážke prišiel rad aj na mňa. Dostala som do ruky mikrofón a vybrala som sa k miestnym. Plná očakávania som zaklopala na dvere a po chvíli mi otvorila pani Michalkovová, ktorá pôsobila ako veľmi energická žena. S trasúcim hlasom som sa jej opýtala niekoľko otázok-napríklad ako dlho už žije v Novej Lehote a či ich ľudia spoznávajú na ulici. „Pravda, pravda, keď ideme k doktorovi, hneď na nás kričí, no herci, poďme, takže máme prednosť,“ so smiechom odpovedá.

Po krátkych rozhovoroch s domácimi nasledoval stand up. „Stand up je vlastne to, že stojíš pred kamerou sám a hovoríš text do mikrofónu,“ vysvetlil po názornej ukážke Viktor. Nie je to také ľahké, pomyslela som si. Bolo mi jasné, že ho nezvládnem na prvýkrát. Približne pätnásťsekundový výstup pred kamerou sme nakoniec točili minimálne desať minút.

Príjemným spestrením bolo, že počas nášho nakrúcania súčasne prebiehalo natáčanie nového dielu seriálu. Stretnúť hercov Michala Kubovčíka a Petra Sklára a pritom ich sledovať pri práci bol obrovský zážitok. Podarilo sa nám spraviť rozhovor s Michalom Kubovčíkom a na otázku, či si pamätá na nejaký vtipný zážitok pri natáčaní, odpovedal: „Myslím, že tu je každá ostrá vtipný zážitok a pokiaľ sú pri tom domáci, tak je to podčiarknutý vtipný zážitok.“ Ako sme sa dozvedeli, scéna, ktorá trvá v seriáli niečo cez štyri minúty, sa v skutočnosti natáča niekedy aj dve hodiny.

Po celodennom natáčaní sme konečne opustili dedinku Nová Lehota, ale naša práca ani zďaleka nekončila. Po návrate do televízie nás večer čakalo písanie scenára a priznám sa, že s tým naším sme nemohli byť spokojní. Našťastie ho na druhý deň ráno Viktor patrične upravil a my sme ho potom už len pozorovali pri práci v strižni, kde sa každá reportáž pripravuje do vysielania. Nahovorenie textu, zostrihanie a záverečné otitulkovanie reportáže znamenalo, že naša dvojdňová práca sa skončila. Snáď ešte takú možnosť niekedy dostaneme.

Jana Bosáková, šéfredaktorka časopisu Gymoš, foto: Branislav Boďo

Gymoš
Záverečný stand up reportáže pri značke obce Nová Lehota, v ktorej sa seriál Horná Dolná natáča (zľava Viktor Vincze, redaktor Televízie Markíza, Lenka Macejová, Jana Bosáková, Soňa Stiedlová a Patrik Herman, redaktor Televízie Markíza).

Gymoš, v Hornej Dolnej
Redaktor Televízie Markíza Viktor Vincze vysvetľuje redaktorkám Gymoša, ako pripraviť scenár reportáže.

Gymoš, v Hornej Dolnej
Jaka Bosáková si skúša svoj prvý stand up v živote.

ZDROJ: ssjh

Zanechajte komentár.

Ing. František Haluška Ing. František Haluška