Blogs

Spojená škola Juraja Henischa, Slovenská 5, Bardejov

Účastník zájazdu

Účastník zájazdu

„Bol to zážitok, na ktorý nikdy nezabudnem, a určite sa do Štrasburgu raz vrátim,“ hovorí o výlete, ktorý Gymoš získal na tohtoročnom Štúrovom pere, grafik Rado Sosňák

Jednou z cien, ktorú získal časopis Gymoš na tohtoročnom Štúrovom pere, bol aj trojdňový zájazd pre jedného člena redakčnej rady do Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Tento zájazd venoval europoslanec Vladimír Maňka, ktorý to celé sponzoroval. Zabezpečil stravu, ubytovanie, plavbu loďou a návštevu parlamentu. Zúčastnilo sa ho desať členov redakčných rád časopisov stredných škôl zo Slovenska. „Bývali sme v dvojhviezdičkovom hoteli na periférii historického centra. Keďže sa oficiálny program začínal až na druhý deň, po príchode do Štrasburgu sme mali voľno. Väčšina ho využila na obhliadku historických pamiatok mesta. Každého návštevníka Štrasburgu okamžite upúta katedrála Notre Dame. Je to najznámejšia stavba a zároveň najslávnejší chrám v meste. Veža meria až stoštyridsaťtri metrov a na jej vrchol vedie takmer osemsto schodov. Námestie Kleber, na ktorom sa Notre Dame nachádza, patrí k najkrajším historickým námestiam v Európe,“ hodnotí historické centrum mesta grafik Radovan Sosňák, ktorý v Štrasburgu zastupoval časopis Gymoš. „Počas prechádzok starobylými uličkami sme mohli atmosféru doslova dýchať. Z každého zákutia sme videli jedinečné architektonické prvky a z každého výkladu lahodné miestne špeciality.“ A čo z toho najviac zaujalo Rada? „Neviem prečo, ale mne najskôr do oka padol obrovský obchod s pivom. Asi preto, že som z východu,“ hovorí so smiechom. Zaujímavé je, že väčšina mestského centra je vyhradená pre chodcov alebo pre cyklistov, takže sa tam turisti nemusia obávať toho, že im zrazu pri nohách zaškrípe brzdiace auto.

Druhý deň začal okružnou plavbu loďou po štrasburgských kanáloch. „Nikdy som to nezažil, preto to bol pre mňa veľký zážitok. Najlepšie bolo, keď sme prišli na miesto, kde sa jeden kanál končil a druhý začínal o čosi vyššie. Preto sme museli čakať, kým naplnia jednu komoru, aby sa loď zdvihla na úroveň nasledujúceho kanála. Bolo to zaujímavé.“
Hneď po plavbe nasledovala návšteva parlamentu ako centra európskej politiky. Navštívili hlavnú zasadaciu sálu, kde dokonca mali možnosť zúčastniť sa rokovania. „Z toho, čo som videl, by som určite nechcel byť europoslancom, pretože napríklad rozhodovať o zákonoch sa mi zdá celkom náročná práca,“ tvrdí Rado.
Veľmi pozitívne hodnotí stretnutie s europoslancom Vladimírom Maňkom. „Na moje prekvapenie sa k nám správal veľmi prívetivo. Škoda, že sme s ním strávili len chvíľu. Počas celého programu nás totiž sprevádzala jeho asistentka.“ V parlamente zažil aj jednu veľmi prekvapivú situáciu. „Pred odchodom nás zastavila redaktorka z nejakých francúzskych novín, ktorú zaujímala politická situácia na Slovensku. Dokonca som jej venoval aj jedno číslo Gymoša preto, lebo tvrdila, že ho spomenie v vo svojom článku. Sľúbila, že mi ho pošle. Škoda, že sa neozvala.“ Ďalšiu neočakávanú situáciu zažili, keď sa večer vrátili do centra. „Keď sme prechádzali rôzne múzeá a pamiatky, zrazu sa začal oproti nám valiť dav ľudí. Najprv sme sa trocha báli a odstúpili sme nabok, pretože sme nevedeli, o čo ide. Neskôr sme sa jedného z nich opýtali, čo sa deje. Povedal nám, že vo Francúzsku bol prijatý zákon proti ľudským právam, ktorý im zakázal prestávky v práci, a oni proti tomu protestovali. Bolo to pre mňa veľmi zaujímavé, keďže som sa ešte nikdy predtým žiadneho protestu nezúčastnil,“ uzatvára Rado.

cmd
cmd (Foto: aix150)

ZDROJ: Gymoš

Používate Google Chrome? Zanechajte komentár.

Rado Sosňák Rado Sosňák