Blogs

Spojená škola Juraja Henischa, Slovenská 5, Bardejov

Predaj halogénových žiaroviek bude zakázaný od roku 2018

Predaj halogénových žiaroviek bude zakázaný od roku 2018

HALOGÉNY

Určite ste už počuli o halogénových žiarovkách. Ide o špeciálny druh svietidiel, u ktorých sa dosahuje vyššej teploty vlákna, a teda aj vyššej svetelnej účinnosti a belšieho svetla. Od roku 2018 ale chystá EÚ ich zákaz.

Halogénové žiarovky sú úspornejšie ako klasické volfrámové.

Ak ste na základnej, prípadne strednej škole dávali pozor, viete, že ide o mnemotechnickú pomôcku, prostredníctvom ktorej sa naučíte časť Mendelejevovej tabuľky chemických prvkov.

Konkrétne hovoríme o halogénoch, patrí sem fluór, chlór, bróm a jód a niekedy sa k nim pripája aj Astan. Halogény sú veľmi reaktívne a vyskytujú sa iba ako viazané zlúčeniny. Ich využitie je však oveľa zaujímavejšie.

Na rozdiel od iných druhov žiaroviek nie je životnosť halogénových žiaroviek ovplyvniteľná častým zapínaním a vypínaním. Predovšetkým však ide o ich úspornosť, oproti iným žiarovkám. Tá je až o 30% vyššia a majú aj väčšiu životnosť. Má však aj svoje nevýhody - vyžarujú veľké teplo a nehodia sa ako osvetlenie nábytku alebo pod sadrokartónové dosky.

Odborníci však predpokladajú, že halogénovým žiarovkám, resp. žiarovkám nastane do dvoch rokov konie. Od 1. 8. 2018 dôjde s najväčšou pravdepodobnosťou v Európskej únii k celoplošnému zákazu predávania halogénových zdrojov osvetlenia.

Bude sa jednať predovšetkým o zdroje, ktoré majú klasický tvar. To znamená, že zákaz sa netýka halogénových svietidiel, ako sú reflektory a halogénové trubice či halogénové žiarivky. Halogénových zdrojov rozšírených v autopriemysle, ktoré tvoria veľkú časť týchto zdrojov, sa zákaz nedotkne.

Budúcnosť je podľa výskumu v LED žiarovkách a ďalších produktoch využívajúce tejto technológie (LED pásiky a pod.). Zaujímavosť u tohto typu osvietenie je tá, že teplota okolitého prostredný je kritická pre životnosť napríklad LED trubíc.

Pri inštalácii musíte venovať zvýšenú pozornosť teplote okolia. Iba 10 ° C nad rámec 25 ° C znamená pokles životnosti na polovicu, z 50 000 hodín na 25 000 tisíc hodín. Často sa však stretávame s menšími či väčšími poruchami.

Je to z toho dôvodu, že tento typ osvietenia sa využíva vo vonkajších priestoroch. Oprava trafa na LED pásiky je však úplne individuálna a ceny sa môžu pohybovať od pár eur až do niekoľkých desiatok eur.

Halogenová žiarovka
Halogenová žiarovka (Foto: facebook)

ZDROJ: Používaš halogenovú žiarovku? Zanechaj tu komentár.

Ing. František Haluška Ing. František Haluška