Blogs

Spojená škola Juraja Henischa, Slovenská 5, Bardejov

ČASŤ DIALNICE ROUTE 66 BUDE MAŤ AKO PRVÁ V USA CESTU ZO SOLÁRNYCH PANELOV

ČASŤ DIALNICE ROUTE 66 BUDE MAŤ AKO PRVÁ V USA CESTU ZO SOLÁRNYCH PANELOV

Route 66

Najslávnejšia americká dialnica bude ekologickejšia. Na časti dialnice Route 66 budú môcť autá využívať fotovoltaické dlaždice. Tieto dlaždice budú nainštalované v blízkosti odpočívadla v Conway, kde budú generovať elektrinu. Tá bude napájať autá a iné zariadenia a financovať budúce projekty.

Tento projekt vznikol ako startup založený manželským párom, Scottom a Juliou Brusawovými, už v roku 2011, kedy získali podporu 750-tisíc dolárov. Spoločnosť si kladie za cieľ vytvoriť čo najviac energie zo slnečnej energie, ktorá bude dopadať na povrch, po ktorom budeme chodiť či budú premávať autá.

Každá dlaždica váži približne 32 kilogramov a bez problémov odolá váhe nákladných automobilov. Panely sa skladajú z tvrdeného skla a majú tvar šesťuholníka. Ich povrch je podobný asfaltu, a tak nehrozí, že autá dostanú šmyk. Ako bonus sú tieto panely vybavené LED osvetlením pre vytvorenie čiar, a taktiež sa dokážu zahriať, čo zabráni v námraze na vozovkách.

To, či sa tieto panely na cestách osvedčia a rozšíria do sveta, je otázne. Predsa len vystavať takúto solárnu vozovku je omnoho finančne náročnejšie.

ZDROJ: interez.sk

Route 66
Route 66 (Foto: wonderfulengineering.com)
Route 66
Route 66 (Foto: vox-cdn.com)
Poznáš Route 66? Zanechaj tu komentár.

Ing. František Haluška Ing. František Haluška