Blogs

Spojená škola Juraja Henischa, Slovenská 5, Bardejov

Vývoj v komerčných letoch na Mesiac pokračuje: povolenie dostala Moon Express

Vývoj v komerčných letoch na Mesiac pokračuje: povolenie dostala Moon Express

Poletíme

Moon Express sa stala prvou súkromnou firmou, ktorá v USA získala súhlas na vývoj bezpilotného komerčného letu na Mesiac.

Na uskutočnenie letu dal povolenie úrad Federal Aviation Administration’s Office of Commercial Space Transportation. V pláne je poslať modul veľkosti kufra pomocou rakety spoločnosti Rocket Lab do konca roka 2017.

“Misia Moon Express 2017 je limitným rozhodnutím vlády USA a priekopníkom v súkromnom sektore podnikateľských misií mimo obežnú dráhu Zeme,” hovorí Bob Richards, spoluzakladateľ Moon Express.

Jeho spoločník Naveen Jain hovorí o záujme preskúmania možnosti ťažby nerastných surovín na Mesiaci: “V blízkej budúcnosti by sme si vedeli predstaviť prinášanie vzácnych zdrojov, kovov a mesačných hornín späť na Zem.” A odvážne dodáva: “Za 15 rokov bude Mesiac dôležitou súčasťou zemskej ekonomiky a potenciálne naším druhým domovom. Predstavte si to.”

Moon Express okrem iného súťaží o cenu Lunar X Prize, ktorý bol zriadená v roku 2007. Pre tú obchodnú skupinu, ktorá ako prvá so sondou pristane na Mesiaci, prejde 500 metrov a vyšle o tom HD video, je určených 20 miliónov USD od spoločnosti Google.

Doteraz len vládne inštitúcie vykonávali misie kozmických lodí mimo obežnej dráhy Zeme. Ako posledná s o to pokúsila Čína, ktorá v decembri roku 2013 uskutočnila v rámci misie Chang’e-3 prvé “mäkké” pristátie na Mesiaci od roku 1976.

Očakáva sa, že do súťaže o let na Mesiac sa zapoja aj ďalšie súkromné ​​spoločnosti. Elon Musk, zakladateľ SpaceX, plánuje dokonca ísť ešte ďalej, misiu Mars v roku 2018.

ZDROJ: Správy/ hlavnespravy.sk
Route 66
Moon Express (Foto: TASR/AP-NASA)
Prvý Slovák na Mesiaci? Zanechaj tu komentár.

Ing. František Haluška Ing. František Haluška