Blogs

Spojená škola Juraja Henischa, Slovenská 5, Bardejov

Deň spomienky na holokaust

Deň spomienky na holokaust

19. apríl

Povstanie vo varšavskom gette v r. 1943.

Holokaust Hlavné boje sa začali 19. apríla 1943.
Povstanie vo varšavskom gete bolo ozbrojený konflikt medzi nacistickými ozbrojenými zložkami a varšavskými Židmi v priebehu druhej svetovej vojny.
Do večera 18. apríla 1943 bolo varšavské geto obkľúčené nemeckým vojskom a poľskou políciou. 19. apríla, na židovský sviatok pesach, sa mala začať likvidácia geta.

Getto

Stavba múru geta začala 1. apríla 1940. Nemci uzavreli varšavské geto s okolitým svetom 16. novembra 1940. Múr bol spravidla 3 m vysoký a prikrývali ho ostatným drôtom. Utečenci mohli byť zastrelení na mieste. Hranica geta sa v priebehu nasledujúcich rokov mnohokrát menila. 18. apríla 1943 bolo geto obkľúčené a nacistické jednotky prikročili nasledujúceho dňa k jeho obsadzovaniu. Beznádejný odpor obyvateľov geta sa zapísal do dejín ako povstanie vo varšavskom gete.

Holokaust

Holokaust je označenie pre systematické, štátom vykonávané prenasledovanie a hromadné vyvražďovanie etnických, náboženských, či politických skupín počas druhej svetovej vojny. Najpočetnejšími obeťami holokaustu boli Židia prostredníctvom „konečného riešenia židovskej otázky“. Uvádza sa zhruba počet obetí 6 miliónov Židov.

Auschwitz-Birkenau

Holokaust Do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau neďaleko poľského mestečka Osvienčim bolo deportovaných približne 2,5 milióna ľudí. Odhaduje sa, že asi 1,1 milióna z nich tam bolo zavraždených.

„Auschwitz“ sa stal symbolom holokaustu, genocídy asi 6 miliónov európskych Židov a ďalších obetí: Rómov, ruských a poľských nútených robotníkov, homosexuálov a ďalších „nepriateľov národného socializmu“.
V roku 1979 bol koncentračný tábor zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Bardejov, 5. apríla (SŠJH Ing. František Haluška)

Ing. František Haluška Ing. František Haluška