26.05.2018 Teplota vzduchu : 17.50 °C - Dnes je sobota, Škola dnes, meniny má Dušan | Práve nás číta: 18
 
26. decembra
Štefan
Ste Štefan?, všetko najlepšie k vašim meninám (pridajte LIKE)Kozorožec
Mužské meno Štefan je gréckeho pôvodu a v preklade znamená "víťaz". Štefan bol svätcom a zároveň patrónom koní. S nositeľmi tohto skôr dedičného mena sa stretávame pomenej, aj keď v minulosti bolo na Slovensku obľúbené a časté. Nositeľov oslovujeme prevažne Števo, Števko alebo Pišta. V súčasnosti sa ešte uchovávajú tradície, ktoré sa viažu k menu Štefan, ako sú návštevy príbuzných a vinšovanie.

Štefanovia, ktorí majú meniny na druhý sviatok vianočný, sú rozhodní, odvážni, ale aj opatrní. Ich život je relatívne stály. Majú okolo seba spoľahlivých priateľov. Štefanovia sú muži, čo si stoja za slovom a nevzdávajú sa. Mohli by sme ich nazvať aj večnými študentmi. Štefanovia sú zanietení pre psychológiu a medicínu. Ich zmysel pre prispôsobovanie a fantáziu z nich robí aj zručných novinárov alebo fotografov disponujúcich obrovskou ľudskou skúsenosťou. Zvyčajne sú Štefanovia zdraví muži s veľkou vitalitou. Mali by ale dávať pozor na prepracovanosť, stravovať sa racionálne a dopĺňať si vitamín A. Ovplyvňuje ich planéta Merkúr. Ich šťastné farby sú červená a fialová. Ochranné rastliny púpava, rozmarín, ochranné kamene diamant a ametyst.

Druhý sviatok vianočný

Druhý sviatok vianočný je zasvätený prvému kresťanskému mučeníkovi, svätému Štefanovi. Bol diakonom a kvôli svojej vernosti Ježišovmu učeniu bol v 1. storočí po Kristovi ukameňovaný. Sviatok svätého Štefana bol zavedený okolo roku 380. Svätý Štefan bol prvým kresťanom, ktorý bol zabitý za šírenie kresťanstva. Na našom území sa na sviatok svätého Štefana konali vinšovačky, koledy, príbuzný sa navzájom navštevovali. V tento deň sa taktiež konala zábava, prvá tancovačka po období adventu, ktorá sa nazývala Štefanská. Dopoludnia bolo rozšírené hranie divadla alebo hier.

Mená v znamení: Kozorožec

 
O škole

Gymnázium
SOŠ polytechnická

Viac »
Odoberajte správy (RSS)
Pomoc & Podpora

Ak potrebujete pomoc so stránkou.

Frequently Asked Questions (FAQ) »
Zavolajte, mailujte

Telefón: +421 544861950
Mail: ssjhbj@slovanet.sk

Online kontakt