Napoleon Bonaparte

21. mája

21. a 22. mája 1809, Aspern

V bitke pri Asperne - Esslingu prvý francúzsky cisár prvýkrát vo svojej kariére utrpel porážku.
(21. mája 2015, Bardejov)

Napoleon pri Asperne - Esslingu nielen prehral, ale zažil aj osobné nešťastie. Prišiel o Jeana Lanna, vojvodu z Montebella, svojho najobľúbenejšieho maršala a osobného priateľa. Lanna zasiahla odrazená guľa z malého trojlibrového dela a roztrieštila mu obe nohy. Museli mu ich amputovať, no maršal o deväť dní zomrel na infekciu. Napoleon pristúpil k mŕtvemu telu, objal ho a plakal, pričom opakoval: „Aká je to strata pre Francúzsko aj pre mňa“

Bitka pri Asperne

Napoleonova armáda prenikla na územie dnešného Západného Slovenska už v roku 1805 a po slávnej Bitke troch cisárov pri Slavkove bol v Bratislave podpísaný mier medzi Francúzskom a Rakúskom. Ten však netrval dlho.
Svoju prvú porážku zažil Napoleon I., keď sa mu 21. a 22. mája 1809, v bitke pri Asperne (súčasť dnešnej Viedne), nepodarilo prebojovať na ľavý breh Dunaja, aj vďaka slovenským vojakom.
Po tomto neúspechu vydal rozkaz prebiť sa na ľavý breh Dunaja pri Bratislave. Od 1. júna 1809 bojovali vojská Grande Armée opäť pri Dunaji. Rakúske cisárske jednotky vybudovali na pravom brehu Dunaja opevnené predmostie na mieste dnešného Sadu Janka Kráľa v Petržalke (Engerau). Jeho obrancom (5 672 mužom a 22 delám) velil generál Bianchi. Dva prápory tvorili slovenskí vojaci z Liptovskej, Oravskej, Trenčianskej a Turčianskej župy. Francúzom sa nepodarilo predmostie dobyť ani po krvavých útokoch. Obrana Bratislavy odolala a otvorila obliehateľom brány mesta až 14. júla na základe prímeria po Rakúšanmi prehraných bitkách pri Wagrame a Znojme. Boje Bratislavu ťažko postihli. Petržalka vyhorela, v samotnom meste pri bombardovaní ľahlo popolom 143 domov, na obidvoch stranách zahynuli stovky ľudí a materiálne škody presiahli milión zlatých.


Bitka pri Asperne 21. a 22. mája 1809.

Komentovať príspevokZdielať článok na Facebooku

Bardejov, 17. mája 2015 (SŠJH Ing. František Haluška)

Obsah dokumentu

Číslo dokumentu 894

Súvisiace témy

QR Kód

  • Čítané 1949 x