Sv. Mikuláš

5. december

Mesto Bardejov oznamuje všetkým deťom a ich rodičom, že Mikuláš príde do Bardejova 5. decembra na Radničné námestie. O 1600hod. rozdávanie darčekov.

Príchod Mikuláša do Bardejova

Každoročný očakávaný príchod sv. Mikuláša na historické Radničné námestie v Bardejove odštartuje program Bardejovských Vianoc.

Svätý Mikuláš poteší svojim príchodom najmä mladších a určite aj tých skôr narodených obyvateľov, či návštevníkov nášho mesta už v podvečer v piatok 5. 12. 2014 o 1600 hod. kedy rozsvietením vianočného stromčeka sa začne šíriť celým mestom príjemná vianočná atmosféra. Nebude chýbať ani Mikulášský ohňostroj.

6. december

Svätý Mikuláš, (gr. Ágios Nikólaos, * asi 270 – † 345/352) bol biskup. Narodil sa v gréckom meste Patara v rímskej provincií Lycii v Malej Ázii.

Sviatok sv. Mikuláša

Každoročne si 6. decembra pripomíname sviatok svätého Mikuláša. Tento sviatok je veľmi obľúbený predovšetkým u detí a to nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách. Typický je tým, že deti nedočkavo očakávajú sladké darčeky vo svojich starostlivo vyčistených čižmičkách alebo topánočkách, ktoré sú pripravené pod oknami.

Sviatok sv. Mikuláša

Svätý Mikuláš býva označovaný ako priateľ detí, patrón zajatých alebo pomocník v núdzi. Existuje viac legiend o tom, ako obdarovával, než o jeho skutočnom živote. Narodil sa okolo roku 270 bohatým kresťanským rodičom v gréckom meste Patara. Podľa legendy Mikuláš študoval v Alexandrii. Cestou z Alexandrie do Myri údajne zachránil muža, ktorý padol cez palubu. Keď loď dorazila do Myri, v meste práve vyberali nového biskupa, pretože predošlý zomrel. Chceli vybrať muža, ktorý víťazí. Keď sa to dopočul človek, ktorého Mikuláš zachránil, navrhol, aby bol za biskupa vybraný obetavý Nikolaos. Ako biskup pomáhal kresťanom, ktorí boli prenasledovaní počas vlády Diokleciána. Zachránil mnoho odsúdených kresťanov, ktorých vykúpil vďaka svojmu bohatstvu. Na svoje náklady dal postaviť aj nemocnicu. Mikuláš sa stal pre svoje činy obľúbeným biskupom Svätomikulášska tradícia vychádza aj z jeho ochrany nad deťmi. Zvyk obdarúvať deti sa rozmohol najmä v Holandsku a odtiaľ sa rozšíril do Anglicka, Nemecka, Severnej Ameriky, kde k nemu prisťahovalci pripojili škandinávske ľudové tradície o škriatkovi, respektíve čarodejníkovi, ktorý zlé deti trestá a dobré odmieňa darčekmi. Mikulášska tradícia sa na celom svete spája s darčekmi nielen 6. decembra na sv. Mikuláša, ale aj na Vianoce. Zvyk obdarovávať deti 6. decembra sa rozšíril predovšetkým v stredoeurópskych slovanských krajinách. V ľudových predstavách je známy ako bielovlasý deduško s veľkou bradou, v iných krajinách zase ako dobrý škriatok - trpaslík podobného výzoru. V ostatných krajinách s dominujúcim kresťanským náboženstvom je mikulášska tradícia predovšetkým spojená so samotnými Vianocami. V Amerike a najmä v ďalších anglicky hovoriacich krajinách vítajú Santa Clausa, pre fínske deti je to Joulupukki, vo Francúzsku poznajú Pére Noëla a v Rusku deda Mráza. Fínske Laponsko sa v legendách považuje za súčasný domov Sv. Mikuláša, kde sú adresované listy detí z celého sveta s prianím darčeka na vianočné sviatky. Práve odtiaľ, na záprahu ťahanom sobmi, vraj začína rozvážať darčeky po celom svete.

Čistite si čižmičky!

Kedysi si deti čistili kapce či čižmičky, obe topánky z páru. Do jednej dostávali uhlíky či prútik, do druhej sladkosti a ovocie. Dnes chodieva Mikuláš s anjelom a čertom do domácností, na námestia, do školských a kultúrnych zariadení a pýta sa detí, ako sa správali počas minulého roka. Deti mu zarecitujú básničku, zaspievajú pesničku a za to dostanú sladkosti a ovocie.

Básnička pre Mikuláša

"Na začiatku decembra príde opäť čas, 
keď čižmičky vyleštené v okne sú u nás. 

Kto bol dobrý, 
ten sa má, 
ten sladkosti dostáva. 

Kto však cez rok neposlúcha, 
tomu čertík z čižmy kuká. 

Preto, milé detičky, 
poslúchajte mamičky, 
aby v ten deň Mikuláša, 
bola sladkosť iba vaša."
Bardejov, 2. novembra 2014 (SŠJH Ing. František Haluška)

Obsah dokumentu

Číslo dokumentu 109

Súvisiace témy

QR Kód

    • Čítané 4260 x