Tesla s autopilotom sa vždy opýta šoféra

30. máj

Populárny americký výrobca elektromobilov plánuje do svojich vozidiel montovať autopilota. Úplnú kontrolu mu ale nezverí.
(30. mája 2015, Bardejov)

Funkcia autonómneho riadenia nedá spať konštruktérom, ani právnikom. Zatiaľ čo technológia je takmer hotová, nad právnou stránkou visí otáznik. Kto bude niesť zodpovednosť za škody na zdraví a majetku, ktoré spôsobia autonómne vozidlá?

Tesla

Tesla chce priniesť "samošoférovacie" auto na trh najneskôr do roku 2020. Tvrdí, že veľká časť techniky je pripravená. Schopnosť jazdiť autonómne vraj teoreticky majú aj staršie varianty Tesly Model S, vyrobené po septembri 2014. Obsahujú totiž všetky potrebné senzory a kamery, chýba im iba príslušný softvér, ktorý sa dá nahrať aj dodatočne.

„Nemyslím, že sa autonómnych áut treba báť. Ide o obmedzenú formu umelej inteligencie,“ vyhlásil nedávno zakladateľ americkej spoločnosti Elon Musk. „Autonómne autá budú ako výťahy. Tiež mali najprv obsluhu, ale potom vznikli jednoduché počítače, ktoré ich dokážu ovládať automaticky. Autá budú rovnaké.“

Tesla plánuje zaviesť autonómnu funkciu do predaja vo forme balíčkov. Znamená to, že auto nebude jazdiť samé vždy, ale iba v niektorých situáciách. Američania si technológiu strážia, pretože už teraz panuje na poli autonómnych vozidiel obrovská konkurencia. Prvé detaily však odhalili redaktori denníka Wall Street Journal.

Podľa nich, Tesly dokážu napríklad automaticky zaparkovať a vyparkovať z garáže. Problém im nemá robiť ani samostatný pohyb po diaľnici, vrátane zmeny jazdných pruhov a predbiehania. Auto síce odsleduje okolitú premávku, no pred každým manévrom aj tak požiada o súhlas šoféra. Človek ťuknutím do páčky ovládajúcej smerovky povolí vozidlu zmeniť jazdný pruh a zároveň na seba prevezme zodpovednosť za manéver.

Tesla sa takto chce vyhnúť súdnym sporom, ktoré by mohli vyvolať prípadné nehody. Aj automatické parkovanie má byť podmienené tým, že sa uskutoční na súkromnom pozemku a šofér zabezpečí dráhu vozidla.

Rozsah výhod autonómneho riadenia však bude podstatne menší.

Tesla
Tesla

Zdroj: http://autozurnal.ta3.com/smerovka-ako-pravna-poistka-tesla-s-autopilotom-sa-vzdy-opyta-sofera

Komentovať príspevokZdielať článok na Facebooku

Bardejov, 26. mája 2015 (SŠJH Ing. František Haluška)

Obsah dokumentu

Číslo dokumentu 901

Súvisiace témy

QR Kód

  • Čítané 1689 x