Zosnutie presvätej Bohorodičky

15. august

je jedným z dvanástich veľkých sviatkov

Zosnutie presvätej Bohorodičky alebo Uspenie presvätej Bohorodičky je jedným z dvanástich veľkých sviatkov v gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi. Slávi sa 15. augusta.

Sviatok Zosnutia má jeden deň predsviatku (14. augusta) a obdobie posviatku, ktoré sa uzatvára 23. augusta. Okrem toho má prípravný pôst, ktorý trvá dva týždne a nazýva sa Uspenský pôst (alebo ľudovo Spasivka).

Sviatku Zosnutia sú zasvätené mnohé gréckokatolícke chrámy na Slovensku a aj najvýznamnejšie odpustové miesta.

Bardejov, Chrám Zosnutia Presvätej Bohorodičky

Dňa 2. júla 2011 o 10.00 hod. posvätil otec arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ novopostavený chrám Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Bardejove na sídlisku Družba. Slávnosti sa zúčastnil aj emeritný otec biskup Ján Eugen Kočiš spolu s asi pätnástimi kňazmi. Vyše dvesto veriacich si v homílií otca arcibiskupa Jána vypočulo povzbudenie do novej etapy života farnosti. Vladyka vyzdvihol skutočnosť, že sa tento chrám a pastoračné priestory postavili za veľmi krátky čas. Zdôraznil, že novopostavený chrám má byť miestom, kde sa veriaci budú stávať chrámami živého Boha. Po svätej liturgii vladyka ocenil bardejovského kantora Juraja Pipasa za jeho dlhoročnú obetavú službu pre našu cirkev Medailou blahoslaveného biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča OSBM. Na záver okresný dekan Jozef Zorvan poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na výstavbe tohto nového chrámu. Po 108 rokoch máme teda v Bardejove svoj druhý chrám.


Chrám Zosnutia Presvätej Bohorodičky Bardejov


Chrám Zosnutia Presvätej Bohorodičky Bardejov

(12. júl 2015, Sviatok, Bardejov)

Komentovať príspevokZdielať článok na Facebooku

Bardejov, 11. júla 2015 (SŠJH František Haluška)

Obsah dokumentu

Add to Flipboard Magazine.

Číslo dokumentu 1002

Súvisiace témy

QR Kód

  • Čítané 1872 x