Ostnatý drôt

25. november

Joseph F. Glidden

Vynašiel ostnatý drôt.
Najúspešnejší ostnatý drôt bol patentovaný Josephom F. Glidden z Illinois v roku 1874. Vynález ostnatého drôtu tak na sklonku 19. storočia významne ovplyvnil rozvoj chovu hovädzieho dobytka na americkom Západe, pretože umožňoval relatívne lacno ohradiť rozsiahle pastviny. ostnatý drôt

Významné bolo tiež využitie ostnatého drôtu pri budovaní efektívnych protipechotných prekážok na bojiskách. Spolu s použitím guľometu spôsobil neskôr praktické zablokovanie pozícií počas 1. svetovej vojny. Prekonanie takýchto prekážok bol jeden z popudov k vývoju tanku.

Smutnou známosť získal ostnatý drôt ako súčasť oplotenie koncentračných táborov, neskôr tiež na tzv. Železnej opone, hranicu oddeľujúcu za studenej vojny západné a východné štáty. Ostnatý drôt sa tak stal symbolom útlaku a neslobody.

V klasickej konštrukcii z drôtu v pravidelných rozostupoch kolmo trčia zaostrené špičky drôtu. Modernizáciou ostnatého drôtu je tzv. Žiletkový drôt, ktorý pozostáva z jedného drôtu ako jadra, do ktorého sú s krátkymi medzerami upevnené "žiletky" - ostré kúsky tenkého plechu.

Bardejov, 22. novembra 2014 (SŠJH Ing. František Haluška)

Obsah dokumentu

Číslo dokumentu 771

Súvisiace témy

QR Kód

  • Čítané x