Hodina Zeme

28. marec - Deň Zeme

Čo je Earth Hour (Hodina Zeme)?

Hodina Zeme je najväčšou celosvetovou akciou so zapojením verejnosti, princíp spočíva vo vypnutí elektrickej energie na jednu hodinu.
(28. marca 2015, Bardejov)

Zhasnutím svetiel každoročne prepája viac ako miliardu ľudí na celom svete vo viac ako 6000 mestách a obciach, prepája verejný aj súkromný sektor.

História Hodiny Zeme sa datuje k 31. 3. 2007 keď viac ako 2,2 milióna domácností a 2000 firiem v austrálskom Sydney vyplo na hodinu svoje osvetlenie. O rok neskôr sa do Hodiny Zeme zapojilo už okolo 50 miliónov ľudí v 370 mestách a obciach vo vyše 35 zemiach v 18 časových pásmach. Kampaň sa zmenila z udalosti v Sydney na celosvetové hnutie za trvalo udržateľný život. V roku 2009 sa Hodina Zeme zapísala do histórie ako zatiaľ najrozsiahlejšia dobrovoľná akcia vôbec, predstavovala celosvetové vyjadrenie názoru. Aj úspory energie v dobe konania akcie ukazujú, že stovky miliónov ľudí hlasovalo pre Zem tým, že svoje svetlá vyplo 4159 miest v 88 krajinách vrátane 79 hlavných miest a až 9 z 10 najľudnatejších veľkomiest sveta. V sobotu 27. marca 2010 sa do Hodiny Zeme, do boja proti zmene klímy, zapojilo rekordných 128 štátov a teritórií. Ikonické stavby od Pacifiku a Ázie, cez Európu a Afriku až do Ameriky boli vypnuté. Ľudia z celého sveta, vypli svoje svetlá, aby oslávili a chránili to, čo máme spoločné – našu planétu. Rekordnou bola aj Hodina Zeme 2011 (26.3.2011), keď sa zapojilo celkovo 5251 miest v 135 štátoch. Po prvý krát v histórii tohoto projektu sa oficiálne zapojilo aj Slovensko. Medzi svetoznámymi pamiatkami, ktoré podporili akciu zhasnutím sa objavili napr. Sfinga a pyramídy v Gíze, socha Krista Spasiteľa v Brazílii, parížska Eiffelova veža, most Golden Gate v San Franciscu, rímske Koloseum, reklamy na Coca-Colu na námestí Times Square alebo reklamy na hoteli Jumeirah v Dubaji.

hodina Zeme

Organizátor Hodiny Zeme

Hodina Zeme je organizovaná WWF (Svetový fond na ochranu prírody World Wildlife Fund). S takmer 5 miliónov priaznivcov je táto globálna sieť vo viac než 100 krajinách sveta, je to jedna z najväčších a najrešpektovanejších nezávislých ochranárskych organizácií. WWF poslaním je zastaviť zhoršovanie prirodzeného prostredia Zeme a budovať budúcnosť, kde ľudia žijú v harmónii s prírodou. Od roku 2011 spolupracuje na Slovensku s členmi Sekcie ochrany pred svetelným znečistením SAS pri SAV a SZAA za účelom vyššej informovanosti o tejto akcii a taktiež vyššej účasti.

Posolstvo Hodiny Zeme

Hodina Zeme je dôležitou výzvou pre každého jednotlivca, vládu či firmu, aby prevzali zodpovednosť a zahrali tak svoju rolu pri zaisťovaní udržateľnej budúcnosti. Povzbudzovaním k účasti na tejto akcii – vypnúť svetlá len na jedinú hodinu – obdrží svet dôležité posolstvo, že je nutné zamerať sa na klimatické zmeny a svetelné znečistenie. Potvrdí sa, že k zlepšeniu môže prispieť každý z nás.

Prečo a ako sa zapojiť?

Hodina Zeme je posolstvom nádeje a činu. Predstavte si, čo dokážeme, ak budeme jednať spoločne. Hodina Zeme už urobila veľa pre zvýšenie povedomia o zmenách klímy. Je to ale viac ako len zhasínanie svetiel na hodinu raz za rok. Všetko je to o dávaní ľudom možnosť hlasovať o budúcnosti našej planéty, kde majú dve možnosti – globálne otepľovanie ... a nezničenú planétu Zem. Je len na nás, ktorým smerom sa vyberieme.

Zapojiť sa môžete aj Vy! V sobotu, 31.3.2012 o 20:30 miestneho času na hodinu, Hodinu Zeme, zhasnite svetlá vo svojej domácnosti, či firme a pridajte sa tak k miliarde ľudí po celom svete, k celosvetovej elite.

Do akcie HODINA ZEME sa už 2 rok oficiálne zapája aj Slovensko. Mestá, obce, školy, rôzne firmy a organizácie ale aj jednotlivci spoločne zhasnú svetlá aby sa tak pripojili k celosvetovej komunite takmer 2 miliard ľudí. Kto sa zapojí ?

Bardejov, 22. apríla 2015 (SŠJH Ing. František Haluška)

Obsah dokumentu

Číslo dokumentu 298

Súvisiace témy

QR Kód

  • Čítané 1685 x