Gymnázium na Spojenej škole Juraja Henischa založilo novú tradíciu

Príchod na strednú školu prináša so sebou viaceré nové situácie, s ktorými sa študenti musia vyrovnať. Nový kolektív nemusí vyhovovať každému, čo často spôsobuje adaptačné problémy. Aby bol pre prvákov prechod na strednú školu čo najjednoduchší, Gymnázium pri Spojenej škole Juraja Henischa sa rozhodlo poslať ich na spoločný výlet.

Slnečný majer

Slnečný majer pri Stebníckej Hute sa 25. a 26. septembra stal na dva dni domovom pre päťdesiattri prvákov z oboch tried. Výber lokality nebol náhodný. Ponúka totiž viacero atraktívnych možnosti – jazdu na koni, bazén, večerné grilovanie či krásnu prírodu ako stvorenú na prechádzky.

Prvý deň

Po bezproblémovom ubytovaní patrilo celé dopoludnie prvého dňa individuálnym aktivitám. Najobľúbenejším miestom sa rýchlo stala horná terasa s dvomi hojdačkami, ktoré boli skoro neustále obsadené. Bolo odtiaľ počuť smiech a hodnotenie doterajších skúsenosti s novou školou a učiteľmi. Záujmu však neušli ani stajne a zvieratá v nich. Pár jednotlivcov dokonca vyskúšalo aj detské ihrisko s hojdačkami.

Po výdatnom obede sa žiaci vydali oddychovať každý po svojom. Niektorí sa šli znovu rozprávať, niektorí hrať biliard alebo dokonca spali. Po dvoch hodinách odpočinku prišiel rad aj na kone. Našli sa aj takí, ktorí pri pohľade na majestátne zvieratá chceli najskôr uprednostniť poníka Kuba alebo somárika Betku. „Strašne som sa bála, že spadnem a kôň ma privalí. Nakoniec som bola rada, že som sa odhodlala, lebo to bol super zážitok,“ opísala svoje pocity prváčka Michaela Haríňová. Nakoniec jazdu zvládli všetci, ba čo viac, hneď potom, ako prvotný strach pominul, začali si ju vychutnávať a nakoniec ľutovali, že nemôže trvať dlhšie.

Mimoriadnemu záujmu žiakov aj učiteľov sa tešil biliard. Stôl bol obsadený prakticky nepretržite, pričom tí, ktorí s ním mali skúsenosti, učili začiatočníkov, ako správne držať tágo, aby bolo potopenie gule úspešné. Že im to išlo dobre, dokazuje aj to, že všetci, ktorí sa zapojili, po nejakom čase dokázali niekoľkokrát presne trafiť bielou do kapsy. Po tréningu sa uskutočnil aj súboj žiakov s učiteľmi. Súboj to bol ťažký a namáhavý. Stav bol dlho nerozhodný, no nakoniec s malým náskokom vyhrali učitelia. Žiaci však priznali, že ich nechali vyhrať, aby im urobili radosť. Večer sa niesol v znamení aktivít, ktoré pomáhajú prekonať komunikačné bariéry medzi ľuďmi. Študenti napríklad postupne ako molekuly zisťovali, kto má aké oči, či veľkosť topánok, vyskúšali si jazdu vo svadobnom koči alebo skúšali poraziť súperov vo fúkaní do pingpongovej loptičky. Zlatým klincom bola diskotéka, na ktorej mnohí ukázali, že sa na parkete nestratia. Tancovalo sa do polnoci a potom sa všetci presunuli do izieb, kde niektorí spali a niektorí ešte hodnú chvíľu bilancovali deň.

Druhý deň

Na druhý deň ráno sa tým, ktorým sa v noci podarilo spať, naskytol nevšedný pohľad na niektorých spolužiakov, ako s rozospatým výrazom na tvári pomalými krokmi vchádzali do reštaurácie na raňajky. Našťastie sa zobudili všetci. Po raňajkách sa najskôr žiaci pobalili a potom viacerí dospávali, kde sa len dalo. Pred odchodom prišla na rad ešte záverečná spoločná fotografia a prvý zoznamovací výlet prvákov Gymnázia zo Spojenej školy Juraja Henischa sa mohol skončiť. „Bolo to skvelé, ak by som mohla, o rok by som určite išla znova,“ zhodnotila na záver celý výlet Michaela. Podľa atmosféry, ktorá na ňom vládla, je jasné, že sa zrodila ďalšia tradícia.

Slnečný Majer ponúkol gymnazistom rôzne možnosti vyžitia.

Najväčším zážitkom pre prvákov bola jazda na koňoch.

2014, Slnečný majer pri Stebníckej Hute
FOTO: Mgr. Branislav Boďo

2014, Slnečný majer pri Stebníckej Hute
FOTO: Mgr. Branislav Boďo

2014, Slnečný majer pri Stebníckej Hute
FOTO: Mgr. Branislav Boďo

Bardejov, 8. októbra 2014 (SŠJH Peter Buben, redaktor časopisu Gymoš)

Obsah dokumentu

Číslo dokumentu 748

Súvisiace témy

QR Kód

  • Čítané x