Správy

ssjh Bardejov

Deň slnka 2016

March

UNEP

UNEP na 3. máj vyhlasuje Deň slnka.

Zem je v poslednej tretine života. Vedci hovoria o jej zániku.

Život na Zemi vznikol pred 3,5 miliardami rokov a jej zánik má nastať o 1,75 miliardy rokov. Tvrdí to najnovšia štúdia zverejnená v časopise Astrobiology1.

Počas nasledujúcich dvoch miliárd rokov má Zem opustiť obývateľnú zónu okolo Slnka, respektíve obytná zóna opustí našu planétu.
Zem sa každý rok posunie od Slnka o 15 centimetrov. Premenlivosť svietivosti slnka je omnoho dynamickejšia. S tým, ako hviezdy starnú, ich svietivosť sa zvyšuje.
Obývateľné pásmo, v ktorom sa na povrchu planét môže udržať voda v kvapalnom stave, sa v prípade nášho Slnka posúva približne meter za rok.

Ľad alebo para

Príliš ďaleko od hviezdy sa všetka voda mení na ľad, príliš blízko sa vyparí. Zem je už teraz za stredom obývateľného pásma, bližšie k vnútornému okraju.
Štúdia odhaduje, že Zem celkovo z časi svojej existencie strávi v oobývateľnej zóne 6,3 až 7,8 miliard rokov (slnečná sústava vznikla pred piatimi miliardami rokov). Jej autori preto navrhujú hľadanie mimozemského života na planétach, ktoré strávili v obývateľnom pásme približne rovnaký čas ako Zem.
Jednou z kandidátok je planéta HD40307g vzdialená 42 svetelných rokov. Je ale možné, že život na Zemi sa vzhľadom k rôznym pohromám musel rozvíjať na niekoľko pokusov, inde by mohli mať živí tvorovia viac šťastia.

Deň slnka 2016
Deň slnka 2016 (Foto: tv noviny)

ZDROJ: tv noviny

Zanechajte komentár.

Kategória správ: Škola

Komentovať správuSociálne siete

Flipboard