Aké sú druhy slnečného žiarenia?

Priame, difúzne, odrazové, globálne.

1 2 3 4 5

Sobota, Apríl 1, 2012

Okná ako solárne panely?

Európske solárne dni

Na svete existuje niekoľko vedeckých tímov, ktoré sa zaoberajú vývojom priehľadných solárnych panelov. Ako príklad stačí spomenúť na českú firmu Elmarco. K týmto tímom sa pridali americkí vedci z Brookhaven National Laboratory a Los Alamos National Laboratory, ktorí prišli s nádejnou technológiou pre priemyselnú výrobu priehľadných solárnych panelov.

nanosit.jpg

Vedcom sa za pomoci kontrolovaných podmienok podarilo vhodne usporiadať uhlíkové molekuly Fullerene do šestistěnných útvarov.
Tie potom tvoria sieť, ktorej štruktúra pripomína medové plásty (pozri obrázok). Polyméry na krajoch plástu sú veľmi husté. V tomto mieste absorbujú slnečné svetlo a mení ho na elektrický prúd. Avšak uprostred sú prázdne a preto celý film zostáva priehľadný.
Celý proces výroby začína tak, že sa na tenký film polyméru s Fullereny rozstrekujúce mikrokvapôčky vody. Mikrokvapôčky potom prirodzenou cestou vytvárajú pravidelnú sieť. Po odparení vody a rozpúšťadiel zostáva na tomto filme pevná mriežka v tvare prepojených šestistěných útvarov.
Film možno potom použiť na výrobu priehľadných skiel, ktoré budú produkovať elektrický prúd rovnako ako solárne články. Možností aplikácie je potom veľa. Okná, autosklá, displeje laptopu apod.

Aká bude účinnosť týchto článkov? O tom sa bohužiaľ zdroje nezmieňujú. Z logiky veci vyplýva, že menšie než u klasický solárnych panelov. Je to dané podstatou priehľadných solárnych článkov. Ak chceme vytvoriť priehľadné solárne panely, je potrebné, aby časť svetla prešla skrz a nebola premenená na elektrinu.
K záveru vedci pripomínajú jednu dôležitú vec. Táto metóda by mala byť údajne ľahko prevedená do podmienok priemyselnej výroby. To je kľúčový rys týchto technológií, pretože mnohé iné sľubné technológie výroby priehľadných solárnych článku dosiaľ vôbec neopustili prostredie laboratória.

Bardejov, 24. marca 2012 (sšjh), BSD Bardejovské solárne dni

Sú pre vás tieto informácie postačujúce?

Vaša odpoveď sa na stránkach nezobrazuje. Odpovede slúžia pre našu potrebu.