Aké sú druhy slnečného žiarenia?

Priame, difúzne, odrazové, globálne.

1 2 3 4 5

Sobota, Apríl 1, 2012

Solárne články v spreji

Európske solárne dni

V oblasti výroby solárnych článkov prebieha neustály boj medzi hmotnosťou, cenou a efektivitou. Súdobé články sú jednoducho príliš objemné a drahé na to, aby sa stali každodennou a všadeprítomnou súčasťou ľudského života. Technický vývoj je však nezadržateľný a prináša nové možnosti ako popísané neduhy odstrániť. Príkladom môže byť nový objav chemických inžinierov z University of Texas v Austine, ktorí predviedli revolučný spôsob výroby solárnych článkov.
Nevyrábajú sa na veľkých strojoch, ale nanášajú sprejom!

Solárny článok v spreji

Podstatou aplikácie je farba unikátnych vlastností, ktorá má schopnosť premieňať slnečné svetlo na elektrickú energiu.
Pýtate sa, ako je to možné? Výskumníci pre výrobu "solárne farby" využili polovodičového materiálu CIGS, ktorý sa bežne používa na výrobu tenkovrstvových solárnych článkov.
Materiál CIGS je pevný roztok zložený z medi, india, gália a selenidu. Vedcom sa podarilo vytvoriť nanočástečky materiálu, ktoré potom môžu byť primiešané do farby alebo atramentu.
Takto vylepšená farba by mohla byť nastriekaná na plast, sklo a dokonca aj tkaniny. Podľa vízie vedcov by tak v budúcnosti nemal byť problém, aby vaše šaty dodávali energiu pre váš iPod.
Vedci však idú ešte ďalej. Svoju solárne farbu by radi videli ako súčasti strešných škridiel. Miesto ťažkopádnych panelov by ste tak ani nespoznali, že na vašej streche leží obrovský zdroj elektrickej energie.

Ďalšia oblasť, ktorá sa priamo nabáda, je automobilový priemysel. Solárne farba by mohla byť na každé auto jednoducho nanášaná priamo v automobilke - v lakovni.
Problémom je, ako mnohí už tušia, účinnosť. Samotná solárna farba je lacná, ale účinnosť v súčasnej dobe dosahuje len 3%. Vedci však veria, že sa im podarí dosiahnuť účinnosť až 10%, pri ktorej by už aplikácie mohla byť komerčne životaschopná. Tak im držme palce!

Bardejov, 24. marca 2012 (sšjh), BSD Bardejovské solárne dni

Sú pre vás tieto informácie postačujúce?

Vaša odpoveď sa na stránkach nezobrazuje. Odpovede slúžia pre našu potrebu.