Aké sú druhy slnečného žiarenia?

Priame, difúzne, odrazové, globálne.

1 2 3 4 5

Sobota, Apríl 1, 2012

Solárna elektráreň! Najvyššia stavba sveta?

Európske solárne dni

V arizonskej púšti sa chystá stavba veľké solárne elektrárne, a keď hovoríme veľké, myslíme tým naozaj veľké! Chystaná mamutie elektráreň, bude so svojou 800 metrov vysokou centrálnej vežou, patriť medzi najvyššie stavby sveta. Chystaný projekt je dielom austrálskej spoločnosti EnviroMission, ktorá už teraz v Arizone hľadá vhodné pozemky pre samotnú stavbu.

Solárna 

elektráreň

Ak ste si na úvodnom obrázku nevšimli solárnych panelov alebo obrích zrkadiel, nezúfajte, vidíte správne. Dôvod je ten, že elektráreň bude využívať javu známeho ako "komínový efekt".
Ide vlastne o jednoduchý a dobre známy princíp, ale prevedený do gigantických rozmerov. Celý systém sa skladá z centrálnej veže (komína) a obrovského kruhového skleníku na úpätí veže. Skleník zložený z priehľadných panelov funguje ako obrovský kotol ohrievajúce vzduch.
Vďaka teplote na púšti (40 ° C) a skleníkovému efektu sa v podzemných kolektoroch ohrieva vzduch až na 80 - 90 ° C. S väčšou teplotou rastie objem ohrievaného vzduch a klesá jeho hustota. Čiže stáva sa ľahším oproti menej teplému vzduchu (porovnávané na objem).

Solárna 

elektráreň

Ľahký zohriaty vzduch potom centrálnom komínom stúpa nahor. Vďaka pohybu teplého vzduchu vzniká silný vzdušný prúd, ktorý roztáča turbíny umiestnené v obvode veže (viď obrázok č.3).
Na uvoľnené miesto, po odsatie teplom vzduchu, sa vlastnou tiažou tlačí vzduch z okolia. Ten je znova zahrievaný a ako teplý vzduch opäť prúdi komínom hore. Celý proces sa opakuje.
Zvolené riešenie má niekoľko zásadných predností. Hlavným kladom elektrárne je schopnosť pracovať za každého počasia, pretože systém výroby elektrickej energie pracuje na rozdielu teplôt medzi zemou a vrcholom komína.
To je tiež dôvod obrích rozmerov centrálnej veže, pretože každých sto metrov smerom nahor klesá teplota o 1 ° C, a čím väčší rozdiel teplôt, tým väčší ťah komína.

Solárna 

elektráreň

Cenenou vlastnosťou elektrárne je jej schopnosť pracovať cez celú noc. Slnko zahrieva pozemné kolektory takou silou, že aj cez noc je dostatok tepelnej energie na pohon celého zariadenia.
Ako bolo uvedené v úvode, rozmery elektrárne budú naozaj kolosálny. Samotná veža bude dvakrát väčšia ako Empire State Building. So svojím priemerom 130 metrov to bude naozaj stavba mimoriadnych rozmerov.
EnviroMission vypočítali, že pri 60% účinnosti systému bude výkon elektrárne na 200 MW a životnosť približne na 80 rokov. Počas svojej životnej púti nebude elektráreň potrebovať žiadne suroviny pre svoje fungovanie a vystačí si len s minimálnou údržbou.

Odhadované náklady na celú stavbu sú 750 miliónov dolárov. Ak chcete vedieť, ako dobre sa peniaze zužitkovali, počkajte do roku 2015. V tomto roku by mala byť elektráreň spustená do ostrej prevádzky.Bardejov, 24. marca 2012 (sšjh), BSD Bardejovské solárne dni

Sú pre vás tieto informácie postačujúce?

Vaša odpoveď sa na stránkach nezobrazuje. Odpovede slúžia pre našu potrebu.