Aké sú druhy slnečného žiarenia?

Priame, difúzne, odrazové, globálne.

1 2 3 4 5

Sobota, Apríl 1, 2012

Solárne panely znižujú teplotu budovy

Solárne panely znižujú teplotu budovy

Solárne elektrárne na strechách domov nielen že vyrábajú elektrickú energiu, ale majú aj jednu zaujímavú druhoradú vlastnosť. Dokážu výrazne chladiť strechu budovy na ktorej sú umiestnené. Nie je asi prekvapením, že solárne panely nezahrievajú strechu tak výrazne ako napríklad asfaltový povrch. Avšak ako moc je "solárne chladenie" skutočne efektívne a aký má finančný efekt až doteraz nikto nespočítal.
Ján Kleis a jeho tím z univerzity v San Diegu vykonal meranie trvajúce tri dni. Hoci išlo len o krátke merania, bolo vôbec prvého druhu, aké sa v tejto oblasti uskutočnilo. Možno podľa neho odvodiť ako moc solárne panely ovplyvňujú teplotu strechy v priebehu celého roka.
Tím si pre svoj experiment vyhliadol strechu susednej university. Dôvodom bolo, že na streche sú panely voľne položené i postavené pod uhlom. Tím tak mohol zisťovať rozdiely teplôt medzi odhalenou strechou, tak aj medzi oboma typmi inštalovanch solárnych panelov.
Vlastné meranie prebiehalo pomocou termovíznej kamery, ktorá precízne snímala rozdiely teplôt na jednotlivých častiach strechy. Vedci zistili, že na miestach kde sú umiestnené panely, klesá teplota o 38%.
Vďaka poklesu teploty bol v týchto miestach strop chladnejší o 3 °C oproti plochám bez solárnych panelov. Taktiež sa zistilo, že naklonené solárne panely umožňujú lepšiu cirkuláciu vzduchu, čím je dosiahnuté lepšieho chladiaceho efektu.

BSD - Bardejovské solárne dniBardejov, 29. marca 2012 (sšjh), BSD Bardejovské solárne dni

Sú pre vás tieto informácie postačujúce?

Vaša odpoveď sa na stránkach nezobrazuje. Odpovede slúžia pre našu potrebu.