Aké sú druhy slnečného žiarenia?

Priame, difúzne, odrazové, globálne.

1 2 3 4 5

Sobota, Apríl 1, 2012

Zrkadlá - vykurovanie domov v budúcnosti?

Zrkadlá - vykurovanie domov v budúcnosti?

Bostonská spoločnosť PracticalSolar prišla s veľmi zaujímavým využitím solárnej energie. Nejde o fotovoltiku, ale o vykurovanie domácnosti pomocou solárnej termálnej energie.
Za pomoci šikovne rozmiestnených heliostatov - zrkadiel, ktoré sú ovládané pomocou softvéru ľahko inštalovateľného na každej domáce PC, môžete využívať solárnu energiu na vykurovanie domov. Niekoľko heliostatov v kombinácii s ďalším zariadením potom možno využiť aj sofistikovanejším termálnym projektom. Zrkadlá na jednom heliostate dokážu poskytnúť energiu až 600 W. Navyše je možné s ich pomocou tiež osvetľovať miestnosti. Avšak pre vykúrenie celého jedného domu v Novom Anglicku by podľa šéfa firmy Bruce Rohr bolo treba až 25 heliostatov.
Systémy dodávané PracticalSolar sú navrhnuté tak, aby ich montáž bola jednoduchá aj pre laikov za pomoci jednoduchého domáceho náradia. Pokiaľ naviac do systému zapojíte aj nádrž s vodou, môžete si teplo uskladniť - s pomocou nádrže s objemom 19 hl je to teplo na desať dní. Celková cena jednej inštalácie sa pohybuje okolo 20 000 dolárov. Spolu s daňovými úľavami by na seba solárne vykurovanie malo zarobiť už v priebehu siedmich rokov. Narozdiel od klasických solárnych článkov ale nemožno počítať s tým, že by bolo možné teplo, podobne ako elektrinu, napríklad predávať späť do siete.

Bardejov, 16. apríla 2012 (sšjh)

Sú pre vás tieto informácie postačujúce?

Vaša odpoveď sa na stránkach nezobrazuje. Odpovede slúžia pre našu potrebu.