Nikola Tesla (10. júla 1856 – 7. januára 1943) bol srbsko-americký vynálezca, elektroinžinier, strojný inžinier a futurista, ktorý je známy najmä svojimi príspevkami k návrhu moderného systému zásobovania striedavým prúdom (AC). Počas svojho života Tesla zaregistroval viac ako 300 patentov a predstavoval si oveľa viac vynálezov.
Nikola Tesla vo svojich 20 rokoch a neskôr v 70 rokoch
V možno najlepšom predzvesti v histórii sa Tesla narodil okolo polnoci počas prudkej búrky s bleskami v Srbsku. Pôrodná asistentka si myslela, že je to zlé znamenie a že bude dieťaťom temnoty, ale Teslova matka prorocky povedala: “Nie, bude dieťaťom svetla.”
Rodina Nikolu Teslu: jeho otec Milutin, matka Duka, starší brat Dane a jeho tri sestry Milka, Angelina a Marica. Nikola sedí úplne vľavo sama.
Tesla, hrajúc do svojho stereotypu šialeného vedca, trpel mnohými vlastnosťami, ktoré by sa dnes pravdepodobne klasifikovali ako obsedantno-kompulzívna porucha. Bol posadnutý číslom tri a neznášal šperky, okrúhle predmety a dotýkajúce sa vlasy.
Bol obzvlášť opatrný voči perlám a nerozprával sa so ženami, ktoré ich nosili; dokonca poslal svoju sekretárku domov, keď mala na sebe perlové šperky. Bol tiež nespavý a tvrdil, že potrebuje v noci spať len dve hodiny, hoci si často poobede zdriemol.
Po takmer smrteľnom prípade cholery v tínedžerskom veku začal Tesla byť posadnutý baktériami a všetko čistiť. Má rozsiahlu a prísnu rutinu osobnej hygieny, každú noc si utieral jedáleň 18 obrúskami a na každú večeru nosil biele rukavice.
Nikola Tesla vo veku 23 rokov, približne 1879
Väčšina ľudí nevie, že Tesla mal úžasný zmysel pre humor. Napríklad po večeri so spisovateľom a básnikom Rudyardom Kiplingom napísal v korešpondencii blízkemu priateľovi toto:
1. apríl 1901 Moja drahá pani Johnsonová, čo sa deje s inkspillerom Kiplingom? Vlastne sa odvážil pozvať ma na večeru do obskúrneho hotela, kde by som si bol istý, že dostanem do polievky vlasy a šváby. S pozdravom N. Tesla
Mnohí charakterizovali Teslu a vynálezcu Thomasa Edisona ako nepriateľov, ale tento vzťah bol nesprávne prezentovaný. Na začiatku svojej kariéry Tesla pracoval pre Edisona, navrhoval generátory jednosmerného prúdu, ale slávne skončil, aby sa venoval svojmu vlastnému projektu: indukčnému motoru na striedavý prúd. Iste, boli na rôznych stranách takzvaných „súčasných vojen“, pričom Edison presadzoval jednosmerný prúd a Tesla striedavý prúd.
Pri zriedkavej príležitosti sa Edison zúčastnil konferencie, na ktorej hovoril Tesla. Edison, nedoslýchavý a nechcel byť videný, vkĺzol do zadnej časti posluchárne, aby si vypočul prednášku. Tesla si však všimol Edisona v dave, upozornil naňho a priviedol publikum k potlesku v stoji.
Verte tomu alebo nie, v roku 1901 mal Tesla skutočne nápad na bezdrôtový spôsob zhromažďovania informácií, ich kódovania vo svojom laboratóriu, zmeny frekvencie a vysielania na ručné zariadenie – takmer presne tak, ako dnes fungujú naše smartfóny. Ako mnohé z Teslových skvelých nápadov, ani tento nebol nikdy vytvorený ani testovaný.
Nikola Tesla s knihou Rudjera Boscovicha Theoria Philosophiae Naturalis pred špirálovou cievkou jeho vysokonapäťového transformátora Teslovej cievky v laboratóriu East Houston St., New York, okolo roku 1896.
Tesla mal schopnosť zapamätať si celé knihy a obrázky s veľkými detailmi, o ktorých sa predpokladá, že sú súčasťou jeho hrozných nočných môr v detstve. Vo svojom mozgu mal uložené aj vízie mnohých vynálezov, z ktorých mnohé sa nikdy nedostali na papier. Jedným z Teslových najunikátnejších atribútov bola schopnosť vizualizácie v 3D, ktorá mu umožnila vidieť všetky strany vynálezu ešte predtým, ako bol vytvorený.
Tesla neustále hľadal efektívnejšie zdroje energie a zostrojil vysokofrekvenčný oscilátor, známy ako stroj na zemetrasenie, ktorý otriasol jeho manhattanskou štvrťou, keď vykonával experimenty. Tesla pozval svojho priateľa Marka Twaina, o ktorom bolo známe, že má problémy so zápchou, aby sa postavil na plošinu stroja, kým ho zapol; v priebehu niekoľkých minút už Twain bežal do kúpeľne, aby vyriešil svoj problém.
Mark Twain v laboratóriu Nikolu Teslu, marec 1894.
Počas svojho života, a najmä ku koncu, býval Tesla v dlhom rade hotelov na Manhattane. Na vrchole svojej kariéry žil vo Waldorf Astoria, čo je jeden z dôvodov, prečo mal toľko slávnych priateľov, vrátane ochrancu prírody Johna Muira a bankárov Henryho Claya Fricka a Thomasa Fortune Ryana. Tesla bol však zameraný viac na ľudstvo a jeho experimenty ako na peniaze, takže nikdy nebol bohatý a zomrel celkom chudobný, napriek svojim slávnym priateľom.
Nikola Tesla stojaci vedľa svojho apartmánu v hoteli New Yorker, okolo roku 1934.
Tesla zomrel v roku 1943, ale niektoré z jeho vynálezov a experimentov sú stále klasifikované vládou USA. Po jeho smrti bol všetok jeho majetok ocenený Úradom pre vlastníctvo cudzincov a nakoniec prepustený jeho rodine, ale niekoľko vybraných vecí je stále za zámkom.
AC indukčný motor Nikola Teslu (1888). Zostáva jedným z najdôležitejších vynálezov modernej histórie.
Tesla postavil 185-stopovú vežu na Long Islande v New Yorku s názvom Wardenclyffe Tower. Masívny stroj použil na uskutočnenie mnohých svojich experimentov s bezdrôtovým prenosom energie na začiatku 20. storočia a veril, že má silu vysať elektrinu z oblohy. Úrady sa začali obávať, že Nemci používali vežu na rádiové vysielanie počas 1. svetovej vojny a vežu vyhodili do vzduchu, hoci niektorí ľudia veria, že tento príbeh je pre Teslu zásterkou na zošrotovanie materiálov, pretože nemal peniaze. Zvyšky veže sa premieňajú na múzeum Tesla, ktoré je financované prostredníctvom crowdfundingu a daru 1 milión dolárov od generálneho riaditeľa Tesla Motors Elona Muska.
Teslova veža Wardenclyffe na Long Islande, 1904.
Teslove experimenty možno vidieť v mnohých aspektoch modernej technológie a každodenného života, vrátane fluorescenčného osvetlenia, röntgenových prístrojov, rádia, televízie, mobilných telefónov a ďalších. Slová, ktoré povedal moderátor v roku 1917, keď Tesla dostal Edisonovu medailu, stále platia: „Stačí povedať, že ak by sme sa zmocnili výsledkov práce pána Teslu a odstránili ich z nášho priemyselného sveta, kolesá priemyslu by prestali. odbočiť, naše elektrické autá a vlaky by sa zastavili, naše mestá by boli tmavé, naše mlyny by boli mŕtve a nečinné. Áno, toto dielo je tak ďaleko, že sa stalo útržkom priemyslu.“
Zdroj: https://vintagenewsdaily.com/12-interesting-facts-about-nikola-tesla-you-probably-didnt-know/