Spojená škola Juraja Henischa

Gymnázium, SOŠ polytechnická, Slovenská 5, Bardejov

Nástroje používateľa

Nástoje správy stránok


  • Dansk (Danish)
  • Deutsch (German)
  • ελληνικά (Greek)
  • English
  • Español (Spanish, Mexico)
  • Finland
  • Français (French)
  • Gaeilge (Irish)
  • Maďarsko (Hungaria)
  • Italiano
  • Lithuania
  • Latvija
  • Nederlands
  • Norsk or Bokmål (Norwegian
  • Poliski (Polish)
  • Português (Portuguese, Portugal)
  • Română (Romanian)
  • Svenska (Swedish)
  • Tϋrkçe (Turkish)
  • Ukraina (UK)
  • 中文 (Chinese)
nikola_tesla:preco_moze_byt-najvaecsim_uspechom_nikolu_teslu-prave_niagarske_vodopady

Prečo môže byť najväčším úspechom Nikolu Teslu práve Niagarské vodopády

Nikola Tesla

Práca vynálezcu Nikolu Teslu pri Niagarských vodopádoch môže byť jeho najpriamejším a najtrvalejším príspevkom do našich životov.

Niektorí brilantní ľudia medzi nami sú schopní vidieť to, čo bežné oči a myseľ nedokážu. Keď vynálezca Nikola Tesla myslel na Niagarské vodopády, nevidel to len ako ohromujúci prejav sily a majestátnosti prírody, ale aj ako spôsob, ako vytvoriť energiu pre ľudské snaženie. V roku 1895 Tesla a priemyselník George Westinghouse vytvorili prvú vodnú elektráreň na svete pri Niagarských vodopádoch, čím porazili Teslovho rivala Thomasa Edisona a zmenili spôsob, akým sa pozeráme na také silné prírodné sily.

Tesla a Edison, zachytení v tom, čo tlač nazvala „vojnou prúdov “, súťažili proti systému prenosu elektriny. Tesla sa nazývala „striedavý prúd“ (AC) , zatiaľ čo Edison vynašiel „jednosmerný prúd“ (DC) . „Vojna“ zahŕňala verejné súťaže a demonštrácie technológie, ktoré sa snažili utíšiť obavy z komerčných aplikácií a bezpečnosti. AC systém využíval transformátor, ktorý bol schopný regulovať napätie v rôznych situáciách, ako sú diaľkové prenosy alebo vnútorné osvetlenie, a ukázal sa ako efektívnejší a lacnejší.

V rámci tejto súťaže boli Tesla a Edison zapojení do návrhov na výstavbu závodu pri Niagarských vodopádoch. Obaja boli zvažovaní v súťaži v roku 1893 organizovanej medzinárodnou komisiou pre Niagarské vodopády, ale výber vychádzal z Teslovho prístupu, ktorý predložila Westinghouse Electric and Manufacturing Companybola zadaná zákazka. Komisia pod vedením slávneho britského fyzika Lorda Kelvina si myslela, že systém založený na striedavom prúde, ktorý navrhol Tesla cez Westinghouse, bol silnejšou stávkou ako schéma požehnaná Edisonom, ktorá využívala jednosmernú elektrinu. Kelvin bol presvedčený o nadradenosti Teslovho prístupu počas svojej návštevy na svetovej kolumbijskej výstave v Chicagu v roku 1893 , ktorá bola poháňaná Teslovým polyfázovým AC systémom, opäť na základe dohody s Westinghouse. Bolo tiež pochybné, že by Edisonov systém jednosmerného prúdu mohol byť prenášaný na veľké vzdialenosti.


Robotníci dali Edison DC elektrické vedenie do podzemia v New Yorku v roku 1882. Bola to drahá prax, ktorá pomohla Edisonovi vo vnímaní verejnosti po niekoľkých úmrtiach, ktoré boli spôsobené nadzemnými vysokonapäťovými striedavými vedeniami. Poďakovanie: WP Snyder – 21. júna 1882 Harper's Weekly.

Pre Teslu bolo zapojenie sa do projektu Niagarských vodopádov celoživotným snom. Tesla si vo svojom životopise spomenul, ako obrovské pády vzrušovali jeho myseľ ako dieťa. Keď sa hral s niektorými mechanickými modelmi od svojich inštruktorov, uvažoval nad myšlienkou vodných turbín. Keď Tesla počul opis Niagarských vodopádov, „v mojej fantázii si predstavil veľké koleso, ktoré poháňajú vodopády“. Dokonca povedal svojmu strýkovi , že jedného dňa „pôjde do Ameriky a uskutoční tento plán“.

Teslovi detské sny sa splnili, ale vyžadovalo to trochu úsilia. Na výstavbe elektrárne pri Niagarských vodopádoch sa podieľali ďalší slávni podporovatelia, ako JP Morgan, John Jacob Astor, Lord Rothschild a WK Vanderbilt. Skladanie projektu trvalo niekoľko rokov, počas ktorých hrozili obavy, že nebude fungovať, a finančné ťažkosti podnik vykoľajia. Tesla sám nenavštívil továreň, kým nebola dokončená, pretože bol príliš zaneprázdnený inými projektmi a následkami spálenia jeho laboratória v New Yorku, čo bola vedecká tragédia, ktorá mu zabrala mesiace života v snahe obnoviť to, čo bolo stratené.


Tesla generátory v elektrárni Niagara. cca. 1895.

Po dokončení Teslove generátory produkovali 50 000 konských síl, čo je na tú dobu obrovské množstvo energie. Nakoniec, 16. novembra 1896 , bol prepínač prehodený a poslal energiu do Buffala, NY. Noviny Niagara Falls Gazette informovali , že „otočením výhybky vo veľkej elektrárni v Niagare sa dokončil okruh, ktorý spôsobil, že rieka Niagara tiekla do kopca.“

Teslove vlastné slová pri otvorení vodnej elektrárne Niagara Falls považovali ich úspech z historického hľadiska a nazvali stanicu „pamiatkou hodnou nášho vedeckého veku“:

„Máme mnoho pamätníkov minulých vekov; máme paláce a pyramídy, grécke chrámy a katedrály kresťanstva,“ povedal Tesla. „Je v nich príkladom ľudská sila, veľkosť národov, láska k umeniu a náboženská oddanosť. Ale pamätník v Niagare má niečo svoje, viac v súlade s našimi súčasnými myšlienkami a tendenciami. Je to pamiatka hodná nášho vedeckého veku, skutočná pamiatka osvietenia a mieru. Znamená to podriadenie prírodných síl službe človeku, zastavenie barbarských metód, zbavenie miliónov ľudí od núdze a utrpenia.

Ako vlastne elektráreň vyrába elektrinu? Ako píše historik David J. Kent , aby sa využila kinetická energia generovaná rútiacou sa Niagarou, časť vody prechádzajúcej cez vodopády bola poslaná cez dlhý tunel, kde otáčala sériu turbín, ktoré premieňali energiu na mechanickú energiu, ktorá vytvárala elektriny.


Jeden z reaktorov navrhnutých Teslou. cca. 90. roky 19. storočia.

O niekoľko rokov po otvorení závodu si jeho elektrinu objednali tisíce obyvateľov a podnikov, pričom počet generátorov sa zvýšil na desať. Elektrina potom prúdila do New Yorku, elektrifikovala Broadway, pouličné železnice a metro. Ďalšie elektrárne boli postavené aj na Niagare a inde v USA Do roku 1920 poskytovali vodné elektrárne 25 % všetkej elektriny v USA.

Stačí povedať, že život žiadneho zarytého fanúšika Tesly by nebol úplný bez návštevy Niagarských vodopádov. Tu je pamätník, ktorý ctí Teslov príspevok, ktorý sa teraz pozerá na vodopády:


Teslov pamätník s výhľadom na Niagarské vodopády. Poďakovanie: Duncan Rawlinson

Projekt elektrárne Niagara Falls (1888)

Zdroj: https://bigthink.com/surprising-science/why-nikola-teslas-greatest-achievement-may-be-in-niagara-falls/
Zdroj: https://westinghouse.com/heritage/

Táto stránka bola navštívená:

Dnes: 1 / Včera: 0, Doteraz: 387

¯\_(ツ)_/¯

nikola_tesla/preco_moze_byt-najvaecsim_uspechom_nikolu_teslu-prave_niagarske_vodopady.txt · Posledná úprava: 18/04/2022 11:12 od aix150