Spojená škola Juraja Henischa

Gymnázium, SOŠ polytechnická, Slovenská 5, Bardejov

Nástroje používateľa

Nástoje správy stránok


studium:odborne_predmety:vsetko_o_pocitacoch:ukash_virus-_moj_pripad_a_riesenie

Ukash Vírus- Môj prípad a riešenie

V posledných dňoch som sa stretol s nepríjemným vírusom s názvom ,, Ukasch´´ vírus, ktorý ma nečakane zaskočil. Samozrejme nebol neprekonateľným vírusom, ale mal niečo do seba. Pretvaroval sa ako vírus, ktorý sa šíri ako mor. V mene polície blokuje počítače aj internet! Bol som milo prekvapený, keď ma kamarát zavolal, že má zablokovaný počítač a že mu nejde nič ďalej s ním robiť. Jasne že vždy sa dá s tým niečo robiť. Na internete existujú tisícky vírusov, cieľom mnohých je vylákať od používateľa peniaze. Na rovnakom princípe pracuje aj vírus, ktorý zneužíva logá polície. Negatívne skúsenosti s ním majú stovky používateľov. „Ide o škodlivý kód, ktorý zablokuje počítač a po zaplatení výkupného ho odblokuje. To, že je pod hlavičkou polície, môže u ľudí vyvolať strach. Malo by im byť podozrivé, že sa z hrozby odňatia slobody na 12 rokov môžu vykúpiť sumou 100 eur, no nie každému to tak rýchlo dopáli. A preto si 3-krát rozmyslíme čo správime.

Ako vlastne odstránime takýto typ vírusu, šíriaci sa pod menom a logom policajného zboru SR?

Mojím riešením bolo spustenie (naštartovanie) systému Windows v núdzovom režime s pripojením k sieti. Takéto naštartovanie systému spustíme pri zapnutí počítača stláčaním klávesy F8, ktoré funguje vo väčšine počítačov. Po stlačení klávesy F8 sa nám zobrazí ponuka so záložnými riešeniami na spustenie systému. Vyberieme si možnosť ,,Safe mode with networking´´. Počítač naštartuje v núdzovom režime, kedy si budeme môcť pomôcť v takomto prípade s internetom. Po naštartovaní systému som si otvoril prehliadač, v ktorom som navštívil stránku veľmi spoľahlivého antivírusového programu zameraného najmä na typ vírusov MALWARE .

(Malware je škodlivý software ktorý sa k Vám môže dostávať prostredníctvom web stránok, ak chcete mať istotu že na vašom PC sa takýto software nenachádza môžete použiť Malwarebytes Anti-Malware, ktorý Vám prostredníctvom špecifických algoritomov pomôže tento software nájsť a zneškodniť.)

Po stiahnutí programu ,,Malwarebytes Anti-Malware´´ som ho nainštaloval a spustil úplné skenovanie počítača. V priebehu pár minút mi našiel daný vírus s pomenovaním TROJAN… . Viac sa neobjavilo nič, nakoľko sa jednalo o udržiavaný počítač. Po vložení vírusu do karantény a odstránení som vykonal ,,reboot´´ (reštart) počítača, po ktorom mi nabehol systém tak, ako kým som sa nestretol s týmto typom malware vírusu.

Zdokonalený vírus dokáže vymazať dáta vrátane fotiek a súborov. Počítač by ste teda nemali vypínať násilím. Prípadom, pri ktorom došlo k zneužitiu loga, sa zaoberá aj polícia. „Ide o neoprávnené podvodné vylákanie finančných prostriedkov. Ak by boli naplnené znaky napríklad trestného činu podvodu, páchateľovi by hrozil trest odňatia slobody až na dva roky, v niektorých prípadoch na 15 rokov.

studium/odborne_predmety/vsetko_o_pocitacoch/ukash_virus-_moj_pripad_a_riesenie.txt · Posledná úprava: 21/02/2021 14:01 od aix150