Obsah

Zamestnanci, pozor! 5 veľkých zmien v Zákonníku práce začne platiť už čoskoro

Od marca prichádza k zmenám v Zákonníku práce.

Tie zavádzajú možnosť brigádovať mladým už od 15. rokov, možnosť zamestnávateľovi dať zamestnancovi výpoveď ak dosiahne 65 rokov, výber medzi gastrolístkom a hotovosťou, alebo právo zamestnanca pracujúceho z domu nebyť večer rušený zo strany nadriadeného.


1. Vyhadzov po 65. roku

Doteraz:

Vek 65 rokov bol jedným z dôvodov skončenia pracovného pomeru pre štátnych zamestnancov, iní zamestnanci sa po dosiahnutí dôchodkového veku sami rozhodovali, či ostanú pracovať, alebo podajú žiadosť o dôchodok.

Po novom:

Problém to nerieši
Michal Páleník, Inštitút zamestnanosti

Na Slovensku máme umožnený bezbrehý súbeh plného dôchodku a plnej mzdy. Tento súbeh je dokonca daňovo-odvodovo zvýhodnený a dotovaný, človek má vyššiu čistú mzdu, ak poberá dôchodok, ako človek v rovnakom veku s rovnakým príjmom, čo nepoberá dôchodok. Je to európske špecifikum. Dôsledkom sú napríklad nízke mzdy v školstve, kde štát dotuje mzdu časti učiteľov cez Sociálnu poisťovňu (dôchodcom). Keď už vláda chce zostať iba pri novelizácii Zákonníka práce, rozumnejšie riešenie by bola možnosť prepustiť poberateľa dôchodku. Teda naviazanie na dobrovoľné rozhodnutie človeka poberať dôchodok, nie na vek.

2. Odbory a kolektívne zmluvy

Doteraz:

Kolektívna zmluvu vyššieho stupňa sa mohla rozšíriť na ďalších zamestnávateľov, ktorí neboli združení v zamestnávateľskom zväze a neboli pokrytí žiadnou kolektívnou zmluvou vyššieho stupňa.

Po novom:

3. Právo odpojiť sa počas práce na home office

Doteraz:

Zákonník prácu na home office neupravoval.

Po novom:

Od marca prichádza k zmenám v Zákonníku práce.

4. Gastrolístky alebo peniaze

Doteraz:

Zamestnávateľ musel zabezpečiť jedlo vo svojom zariadení, gastrolístok, alebo elektronickú stravovaciu kartu.

Po novom:

zamestnanci, ktorých zamestnávatelia nezabezpečujú stravovanie vo vlastnom alebo inom zmluvnom stravovacom zariadení, si môžu vybrať medzi stravnými lístkami a finančným príspevkom na stravovanie

Výnimka: Ak sa nebude môcť elektronický gastrolístok z objektívnych dôvodov použiť na pracovisku alebo v jeho blízkosti, napríklad stravovacie zariadenie alebo obchod nebude prijímať elektronické stravovacie poukážky.

Za gastráče sa kupovali potraviny
Eva Sadovská, analytička WOOD & Company

- Ani počas uplynulých rokov neslúžili gastrolístky výlučne iba na stravovanie v reštauráciách a zamestnanci ich využívali aj ako „platidlo“ v potravinách. Zároveň nie každý zamestnanec alebo zamestnankyňa sa chce alebo môže stravovať v reštaurácii v blízkosti svojho pracoviska. Zamestnanci, zvlášť v robotníckych a technických profesiách, si jedlo často nosia z domu a gastrolístky doteraz z veľkej časti využívali práve na nákup potravín. Rovnako to platí aj pri zamestnancoch s rôznymi typmi potravinových intolerancií, tí tiež používali gastrolístky väčšinou na nákupy špeciálnych potravín.

5. Brigády pre 15-ročných

Doteraz:

Doteraz v lete po skončení posledného ročníka základnej školy žiaci základnej školy brigádovať nemohli, oficiálne sa im dochádzka končila až 31. augusta a privyrábať si mohli mladí až od šestnástich.

Po novom:

Čo je pre nich vhodné?
Nikola Richterová, profesia.sk

- Pre mladšie ročníky sú určené najmä brigády, ktoré nevyžadujú odborné znalosti. Najčastejšie ide o pracovné príležitosti v obchode, pomocných prácach, cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve, výrobe či v administratíve. Firmy v roku 2020 hľadali stredoškolských študentov najmä na brigádnické pozície ako predavač, pokladník, pomocný pracovník, anketár, čašník, dokladač tovaru, skladník, či administratívny pracovník. Počet brigád, pri ktorých zamestnávatelia uvádzajú už rovno v ponuke práce, že majú záujem o študentov, klesol. Dôvodom je, samozrejme, koronakríza a teda môžeme sledovať, že mala vplyv aj na tieto ponuky. V roku 2020 sme evidovali 3 584 pracovných ponúk pre študentov strednej alebo vysokej školy. V roku 2019 to bolo 5 419.

Pozor na zneužívanie
Miron Zelina, psychológ

- Práca pre 15-ročných by mohla mať pozitíva, ak by to bola práca v kolektíve, že ich motivuje. Napríklad tým, že si niečo zarobia a že sa niečo naučia. Negatívum vidím v možnom vykorisťovaní mladých, že môžu dostať neadekvátnu plácu, a preto by pri uzatváraní dohôd mali byť ich rodičia v strehu.

Zdroj: https://www.cas.sk/clanok/1086505/zamestnanci-pozor-5-velkych-zmien-v-zakonniku-prace-zacne-platit-uz-coskoro

Táto stránka bola navštívená:

Dnes: 2 / Včera: 1, Doteraz: 263

¯\_(ツ)_/¯