Obsah

Téma č. 5 POHONOVÉ SYSTÉMY ROBOTOV

Úloha 5.1

Úloha 5.2

Úloha 5.3


Úloha 5.1

Vysvetliť úlohu pohonu.

Úlohou pohonu robota je uviesť jeho rameno predpísaným spôsobom do určeného pohybového stavu tak, aby pracovný mechanizmus (efektor) realizoval požadovanú manipulačnú alebo technologickú operáciu s predpísanou presnosťou.

Rozdeliť motory používané v priemyselných robotoch.

hydraulické pneumatické elektrické

Na obr. je zobrazené základne rozdelenie motorov používaných v pohonoch priemyselných robotov (PR).

Pohony robotov

Úloha 5.2

Vysvetliť základné požiadavky kladené na pohony robotov (plynulý rozbeh a brzdenie, vysoká presnosť polohovania, dostatočná polohová tuhosť, minimálna hmotnosť, minimálne rozmery, vhodné priestorové usporiadanie).

1. Plynulý rozbeh a brzdenie. Bezrázový chod je potrebný z niekoľkých dôvodov. Prvým je bezpečnosť držania prenášaného objektu.

2. Vysoká presnosť polohovania Rozlišujú sa dva základné princípy ovládania pohonu v súvislosti s riadením pohybu. Riadenie pohybu v smere jednotlivých osí - otvorený systém a riadenie pohybu so spätnou väzbou - uzavretý systém (poloha koncového člena je riadená spätnou väzbou).

3. Dostatočná polohová tuhosť

Od pohonu pohybovej jednotky, ktorá je v kľude, sa požaduje udržanie dosiahnutej polohy i napriek pôsobeniu vonkajších síl (do určitej úrovne). Polohovou tuhosťou sa potom rozumie schopnosť pohonu udržať dosiahnutú polohu. Tá sa zaručuje v rámci konštrukcie väzby medzi výstupom motora a výstupom pohybovej jednotky.

4. Minimálna hmotnosť

Hmotnosť pohonu ovplyvňuje celkovú hmotnosť pohybovej jednotky, hlavné u sériových koncepcií kinematických štruktúr. Požiadavka minimálnej hmotnosti pohonu pomáha dosiahnuť minimálne zotrvačne sily pohybujúcich sa častí konštrukcie s ohľadom na dynamiku a energetickú náročnosť.

5. Minimálne rozmery

Minimálne rozmery súvisia nielen s minimálnou hmotnosťou, ale aj s vytvorením predpokladov pre dosiahnutie čo najlepších manipulačných vlastností.

6. Vhodné priestorové usporiadanie

Vhodné priestorové usporiadanie pohonu ovplyvňuje celkové usporiadanie konštrukcie robota a manipulátora. Podieľa sa na pracovných možnostiach celej konštrukcie v prostredí s rôznymi prekážkami a podobne.

Vymenovať požiadavky na motory ktoré sa používajú v pohonoch.

Od motorov používaných v pohonoch robotov sa vyžaduje aj ďalšie požiadavky:

Úloha 5.3

Opísať pneumatický pohon, konštrukcia, výhody a nevýhody.

Používajú sa pre jednoduché manipulačné zariadenia, vykonávajúce jednoduché opakujúce sa pohyby, napr. pri presúvaní predmetov.

Pre pneumatické pohony možno uviesť nasledujúce výhody:

Základné nedostatky sú:

Opísať hydraulický pohon, konštrukcia, výhody a nedostatky.

Používajú sa pre roboty pracujúce s extrémne veľkou záťažou (nosnosťou) alebo pri pracovných činnostiach v nebezpečnom prostredí, kde hrozí výbuch.

Hydraulické pohony priemyselných robotov obsahujú:

  1. stabilizovaný zdroj tlakovej kvapaliny,
  2. systém servoventilov na zabezpečenie programovej polohy pracovných orgánov robota,
  3. hydraulické motory,
  4. tlakový rozvod.

Výhody hydraulických pohonov sú:

Nevýhody hydraulických pohonov sú:

Opísať elektrický pohon, konštrukcia, výhody a nedostatky.

Postupným rozšírením jednosmerných a v poslednej dobe aj striedavých motorov v kombinácii s harmonickými a cykloidnými prevodovkami sa dostal elektrický pohon na popredné miesto v konštrukcií robotov. Používajú sa servopohony, ktoré sa vyznačujú veľkým regulačným rozsahom rýchlosti a v spojení s riadenými systémami aj veľkou presnosťou nastavenia polohy v uzatvorenej slučke.

Výhody:


Na obr. je zobrazená štruktúra pohonu priemyselného robota

Štruktúra pohonu

Táto stránka bola navštívená:

Dnes: 1 / Včera: 2, Doteraz: 952

¯\_(ツ)_/¯

,