Obsah

Téma č. 11 PROGRAMOVATEĽNÝ LOGICKÝ AUTOMAT PLC

Úloha 11.1

Úloha 11.2

Úloha 11.3


Úloha 11.1

Vysvetliť pojem PLC.

PLC - programovateľný logický automat (ProgrammableLogicController).Použitie PLC - riadenie aplikácií v automatizačnej technike najmä logického typu.

Vymenovať časti programovateľného logického automatu.

Zákl. časti:

Siemens PLC
Siemens PLC Simatic S7-1200

Opísať modulárny systém programovateľného logického automatu.

Poskytujú najväčšiu voľnosť pri voľbe konfigurácie. Oproti kompaktným PLC môže základný modul s prídavnými modulmi komunikovať cez príslušné rozhranie na niekoľko stoviek metrov až kilometrov. Namiesto prídavných modulov môžu byť pripojené iné subsystémy, čím sa vytvárajú rôzne štruktúrované systémy. Siemens – S7-400, S7-500 Použitie: veľké a náročné technologické linky (napr. automobilový priemysel).

Opísať kompaktný systém programovateľného logického automatu.

Poskytujú už variabilitu vo výbere konfigurácie. Používateľ môže k základnému modulu pripojiť jeden alebo niekoľko prídavných modulov (modul V/V, modul čítačov, modul analógových vstupov a výstupov, …). Niektoré systémy je možné ešte modifikovať osadením základnej dosky zásuvnými modulmi.

Úloha 11.2

Načrtnúť blokovú štruktúru programovateľného automatu.

Bloková schéma PLC

Rozdeliť a pomenovať jednotlivé bloky programovateľného automatu.

OB – organizačné bloky. Udávajú štruktúru užívateľského programu. Blok OB1 reprezentuje hlavný program, ktorý pracuje v cyklickom režime . FB – funkčné bloky. Samostatne programovateľný blok. Obsahuje „pamäť“, ktorá umožňuje ukladanie vnútorných premenných do týchto blokov. FC – funkcie. Obsahujú rutiny pre najčastejšie používané funkcie. Nemajú „pamäť“. DB – dátové bloky. Využívajú sa uloženie užívateľských dát. SFB a SFC – systémové funkčné bloky a systémové funkcie. Sú integrované priamo v S7 procesore (CPU) a umožňujú vstup do niektorých dôležitých systémových funkcií.

Pomenovať funkčné bloky programovateľného automatu.

Funkčný blok je programový blok, ktorému je vyhradená časť pamäte. • Pri každom volaní funkčného bloku mu musí byť priradený údajový blok. • Hodnoty vstupných, výstupných, vstupno/výstupných a statických premenných funkčného bloku sa uchovávajú v údajovom bloku.

Úloha 11.3

Opísať postup programovania PLC obvodov.

Vytvorené programy majú charakter rebríkových schém (charakter elektrickej kontaktovej schémy). Logika programov je zväčša rozdelená do malých zrozumiteľných blokov, ktoré sa nazývajú siete (network). Program vykonáva všetky siete súčasne. Každá sieť je vykonávaná zľava doprava a potom zhora nadol a keď dosiahne koniec ide od začiatku. Program je vytvorený pomocou grafických symbolov, ktoré sa delia na tri skupiny:1.Kontakty (contact), 2.Cievky (coil), 3.Bloky (box)

Výhody: jednoduché programovanie, prehľadné, vhodné pre menej skúsených programátorov.

Nevýhody: nie je možné vykonáva niektoré programové štruktúry ako v jazyku STL, výsledný program zaberá väčšiu kapacitu pamäte.

:!: https://ssjh.sk/dokuwiki/doku.php/simatic_s7-1200/automatizacia

Táto stránka bola navštívená:

Dnes: 3 / Včera: 0, Doteraz: 560

¯\_(ツ)_/¯

,