Obsah

Vedenia a zvody

Spájajú zberacie zariadenie s uzemňovačom.


Bývajú na vonkajšej strane objektu, majú byť čo najkratšie, rovné bez zbytočných oblúkov, umiestňujú sa pokiaľ možno symetricky v rohoch budov. Zvody musia byť čo najďalej od dverí okien a kovových predmetov, s ktorými nemôžu byť spojené. Zvody nesmú prechádzať vnútrom objektu (výťahové šachty, svetlíky a pod.). Počet zvodov sa riadi pôdorysnými rozmermi, tvarom strechy a výškou objektu:

Na objektoch s nebezpečenstvom výbuchu je počet zvodov dvojnásobný.

Vyhotovenie vedení a zvodov

Najmenšie vzdialenosti podpier zvodov od podkladového materiálu sú:

Vzdialenosť podpier vodorovných a šikmých vedení od seba nesmie byť väčšia ako 1,5 m, pri zvislých vedeniach najviac 3 m.

Skryté zvody uložené pod omietkou môžu byť vyhotovené ako: voľne uložené v dutine múru minimálnej svetlosti 29 mm (napr. nekovovou netrieštivou rúrkou uloženou v malte),

pevne uložené v betónovej konštrukcii alebo zabetónované v drážke múru, náhodné zvody s prierezom minimálne 100 mm². Odkvapové rúry a žľaby nie je možné použiť ako náhodné zvody.

Náhodné zvody musia splniť rovnaké podmienky ako náhodné zberače.

Montáž a ochrana skúšobných svoriek:

vonkajšie - vo výške 1,8 až 2 m, chránené pred vplyvom počasia, zapustené - pri skrytých zvodoch vo výške 0.6 až 1,8 m, skrinky musia byť dostatočne priestorné.

Materiály vedení a zvodov:

Pri vyhotovení bleskozvodov je nutné predovšetkým použiť normalizované súčiastky podľa STN 35 7610 a noriem.

Pre zabránenie preskoku medzi zvodom a objektom je potrebné dodržať maximálne možné zakrivenie zvodu.

Táto stránka bola navštívená:

Dnes: 1 / Včera: 0, Doteraz: 688

¯\_(ツ)_/¯

,