ELEKTROINŠTALÁCIE
Najnovší trend v bezpečnosti elektroinštalácií
AFDD- Arc Fault Detection Device
Oblúky sú viditeľné plazmové výboje spôsobené elektrickým prúdom prechádzajúcim cez normálne nevodivé médium, ako je vzduch. Je to spôsobené tým, že elektrický prúd ionizuje plyny vo vzduchu, teploty vznikajúce elektrickým oblúkom môžu presiahnuť 6000 °C. Tieto teploty sú dostatočné na zapálenie ohňa.
Oblúk sa vytvorí, keď elektrický prúd preskočí medzeru medzi dvoma vodivými materiálmi. Medzi najčastejšie príčiny oblúkov patria:
Zatiaľ čo počet požiarov v obydlí za posledných desať rokov výrazne poklesol, stále existuje značný počet požiarov, ktoré sa pripisujú elektrickým poruchám.
AFDD sú ochranné zariadenia inštalované v spotrebiteľských jednotkách na zabezpečenie ochrany pred oblúkovými poruchami. Používajú mikroprocesorovú technológiu na analýzu tvaru vlny použitej elektriny na detekciu akýchkoľvek nezvyčajných podpisov, ktoré by znamenali oblúk na obvode. Tým sa preruší napájanie postihnutého okruhu a môže sa predísť požiaru. Sú oveľa citlivejšie na oblúky ako bežné ochranné zariadenia obvodov.
Podobne ako prúdový chránič (RCCB) alebo prúdový chránič s nadprúdovou ochranou (RCBO), aj AFDD zvyčajne obsahujú testovacie tlačidlo, ktoré môže ovládať koncový používateľ na preukázanie mechanickej činnosti zariadenia.
Pokiaľ ide o fyzickú veľkosť, v súčasnosti sú AFDD zvyčajne dvakrát väčšie ako ističe a na umiestnenie si budú vyžadovať väčšiu spotrebiteľskú jednotku. Je nepravdepodobné, že AFDD môžu byť inštalované v existujúcej spotrebiteľskej jednotke kvôli voľnému fyzickému priestoru a existujúcemu usporiadaniu pripojenia prípojníc, AFDD vyžadujú prípojnicu s fázovým a neutrálnym pripojením.
Projektant/elektrotechnik má najlepšie predpoklady na to, aby ponúkol poradenstvo pri inštalácii AFDD.
AFDD stoja za zváženie, ak existuje zvýšené riziko požiaru, ako napríklad:
V niektorých prípadoch môže byť vhodné chrániť konkrétne koncové okruhy a nie iné, ale ak je riziko spôsobené konštrukciami šíriacimi sa požiarom, napr. drevostavba, mala by byť chránená celá inštalácia.
Sériový poruchový oblúk – Je spôsobený prerušením jediného vodiča či stratou kontaktu v sérii so spotrebičom. Prúd tečúci vodičom je však menší ako prevádzkový prúd, istič ani prúdový chránič naň teda nezareaguje, oblúková ochrana však áno.
Paralelný poruchový oblúk L-N – Vzniká poškodením izolácie fázového a neutrálneho vodiča, vďaka čomu príde k ich kontaktu. Ide teda prakticky o skrat, pri ktorom je veľkosť poruchového prúdu daná impedanciou vodičov. Ak je dostatočne nízka, na skrat zareaguje istič, pri vysokej impedancii však istič obvod nepreruší. Práve tu nastupuje oblúková ochrana, ktorá zareaguje už na skratový prúd 2,5 A.
Paralelný poruchový oblúk L-PE – Vzniká poškodením izolácie fázového a ochranného vodiča. Na túto situáciu spoľahlivo zareaguje prúdový chránič aj oblúková ochrana. Ochrana tak dokáže čiastočne nahradiť prúdový chránič na mieste, kde nie je nainštalovaný.
Fotka: Oblúková ochrana s ističom – DX³ STOP ARC. Zdroj: Legrand.sk
Oblúkovým ochranám sa venuje norma STN EN 62606 s názvom „Všeobecné požiadavky na prístroje detegujúce poruchu s oblúkom“ a použitie prístrojov AFDD je odporúčané normou
STN 33 2000-4-42/A1 (identická s IEC 60364-42:2010/A1:2014) vydanou v decembri 2015. Podľa nej môžeme očakávať, že použitie oblúkových ochrán AFDD bude v špecifických prípadoch povinné už v blízkej ére, ale v záujme zvýšenia bezpečnosti je rozumné ich použitie aj aktuálne.
Oblúková ochrana AFDD+, Zdroj Eaton
Najmenší AFDD na svete, Foto Siemens