Optočleny

— alebo tiež optické väzobné (spojovacie) členy umožňujú prenos signálu pri galvanickom oddelení medzi dvoma el. obvodmi. Medzi obidvoma obvodmi môže byť rozdiel el. potenciálov napr. aj tisícky valcov. Optočlen vo vnútri obsahuje luminiscenčnú diódu ako vysielač a fototranzistor ako prijímač. Ako vysielač sa používa GaAs (gálium-arzén) dióda. Má vysokú účinnosť a trvanlivosť. Vysielač i prijímač sú umiestnené opticky proti sebe a od okolia svetlotesne odtienené. Optočlen prenáša informácie optickou cestou od luminiscenčnej diódy k fototranzistoru.

Pri použití optočlenu je potrebné dávať pozor na technické parametre. Izolačné skušobné napätie je max. prípustné napätie, ktoré sa môže krátkodobe vyskytnúť medzi vstupom a výstupom optočlenu.

Činiteľ prúdového prenosu udáva pomer medzi výstupným kolektorovým prúdom a výstupným diódovým prúdom. Optočleny s vysokým činiteľom prúdového prenosu sú veľmi citlivé. Používajú sa napr. v meracej a regulačnej technike, v oznamovacej a výpočtovej technike. V silnoprúdovej elektrotechnike sa používa optotriak a spojenie optotriaku s výkonným triakom v spoločnom puzdre (SRR- Solid State Relay).

Táto stránka bola navštívená:

Dnes: 2 / Včera: 0, Doteraz: 397

¯\_(ツ)_/¯

, ,