Školský časopis Gymoš
Gymoš
— je školský časopis Spojenej školy Juraja Henischa. Nadväzuje na časopis GymSO, ktorý na škole vychádzal v rokoch 2003-2004.
Prvé číslo vyšlo v roku 2010 a malo osem strán. Ďalšie číslo bolo vydané o dva mesiace neskôr. Od školského roku 2010/2011 sa časopis Gymoš vydáva v mesačnej periodicite, vždy od októbra do júna. Základný mesačný náklad je 100 kusov vo formáte A5. V novembri 2011 počet strán narástol na 24. Školský rok 2012/2013 však priniesol zmenu. V nadväznosti na úspechy, ktoré časopis dosiahol na súťaži Štúrovo pero, sa redakcia rozhodla zvýšiť počet strán na dnešných 32.
Prvou šéfredaktorkou časopisu Gymoš bola Alexandra Špaková. Po nej sa do tohto kresla posadila Mária Gajdárová, ktorá už štvrtý rok študuje žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Tretím v poradí bol Emil Hankovský. Ako šéfredaktor pôsobil od júna 2012 do júna 2013. Jeho nástupcom sa stala Lenka Macejová, ktorá časopisu šéfovala nasledujúce dva roky. V máji úspešne zmaturovala Jana Bosáková, šéfredaktorka v minulom školskom roku. Momentálne začína štúdium na Fakulte masmediálnej komunikácie v Trnave. Súčasným šéfredaktorom je tretiak na gymnáziu Denis Sopko.
Redakčnú radu tvorí v priemere 15 až 20 študentov prevažne gymnázia.
Ocenenia:
- 2012: Štúrovo pero 2011: Cena Televízie Markíza 1. stupňa,
- 2013: Štúrovo pero 2012: 3. miesto v absolútnom poradí kategórie Stredoškolské časopisy,
- Andrea Živčáková: Prémia Literárneho Fondu v kategórii Novinárske príspevky stredoškolákov,
- Súťaž stredoškolských časopisov Prešovského kraja 2013: 1. miesto v absolútnom poradí,
- 2014: Štúrovo pero 2013: 2. miesto v absolútnom poradí kategórie Stredoškolské časopisy,
- Damián Michalco: Prémia Literárneho Fondu v kategórii Novinárske príspevky stredoškolákov,
- Branislav Boďo: Cena Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR za ústretovú tvorivú a dlhoročnú spoluprácu pri tvorbe školského časopisu,
- Kalokagatia 2014: 2. miesto v kategórii Stredoškolské časopisy,
- Pro Slavis 2014: 1. miesto v kategórii Stredoškolské časopisy,
- Súťaž stredoškolských časopisov Prešovského kraja 2014: 2. miesto v absolútnom poradí.
- 2015: Školský časopis Gymoš získal v roku 2015 na prestížnej celoslovenskej súťaži stredoškolských časopisov
- Štúrovo pero najvyššie ocenenie Zlaté Štúrovo pero za dlhodobo výborné výsledky.
- 2015: Súťaž stredoškolských časopisov Prešovského kraja 2015: 1. miesto v absolútnom poradí,
- Pro Slavis 2015: 2. miesto v kategórii Stredoškolské časopisy
- 2016: Na celoslovenskej súťaži stredoškolských časopisov Štúrovo pero sa Zlatým „štúrovským“ časopisom za rok 2016 2. rok po sebe stal Gymoš zo Spojenej školy Juraja Henischa v Bardejove ,
- 2017: 3. miesto pre školský časopis Spojenej školy Juraja Henischa Gymoš v súťaži stredoškolských časopisov Prešovského kraja,
- 2017: 2. miesto na celoslovenskej súťaži stredoškolských časopisov Štúrovo pero pre časopis Gymoš, pričom Zlaté Štúrovo pero a 1. miesto neboli udelené a zároveň redaktor časopisu Denis Sopko získal Prémiu Lineárneho fondu za články v školskom časopise. Časopis pracuje pod vedením Mgr. Branislava Boďa.
- 2018: Na Štúrovom pere získal Gymoš celkovo päť ocenení, čo bolo najviac spomedzi zúčastnených periodík: 2. miesto v celkovom poradí, 2. miesto v kategórii Nadácie Slovenskej sporiteľne, 3. miesto pre Denisa Sopka v kategórii Novinárske príspevky stredoškolákov, Prémia Literárneho fondu pre Petra Bubena v kategórii Novinárske príspevky stredoškolákov, Cena Personálneho úradu OS SR za články venované vojenskej problematike.
- 2019: Zlaté Štúrovo pero. Ako prvý časopis na Slovensku to dokázal tretíkrát. Okrem toho na Štúrovom pere zvíťazil aj v kategórii Finančné príspevky a šéfredaktorka Erika Babčáková získala v jednotlivcoch Prémiu Literárneho fondu. Prvenstvo si časopis odniesol aj zo súťaže Pro Slavis, druhej najvýznamnejšej súťaže na Slovensku. Posledným úspechom bolo tretie miesto v Súťaži stredoškolských časopisov Prešovského kraja.
Významné ocenenia
pre Spojenú školu Juraja Henisch plakety Jána Ámosa Komenského Sophistaproregione učiteľ múdrosti pre región a Lux Mentium Svetlo poznania
Prešovský samosprávny kraj udelil 40 plakiet a po ôsmykrát ocenil najúspešnejších pedagogických pracovníkov a žiakov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Návrhy na ocenenie posielali riaditelia škôl a o ocenení rozhodovali členovia Územnej školskej rady PSK. Najúspešnejší pedagógovia získali plaketu Jána Ámosa Komenského – Sophistaproregione – učiteľ múdrosti pre región. Najúspešnejší žiaci boli ocenení plaketou Lux Mentium – Svetlo poznania.