Spojená škola Juraja Henischa

Gymnázium, SOŠ polytechnická, Slovenská 5, Bardejov

Nástroje používateľa

Nástoje správy stránok


  • Dansk (Danish)
  • Deutsch (German)
  • ελληνικά (Greek)
  • English
  • Español (Spanish, Mexico)
  • Finland
  • Français (French)
  • Gaeilge (Irish)
  • Maďarsko (Hungaria)
  • Italiano
  • Lithuania
  • Latvija
  • Nederlands
  • Norsk or Bokmål (Norwegian
  • Poliski (Polish)
  • Português (Portuguese, Portugal)
  • Română (Romanian)
  • Svenska (Swedish)
  • Tϋrkçe (Turkish)
  • Ukraina (UK)
  • 中文 (Chinese)
nikola_tesla:genius_ktory_rozsvietil_svet

Génius, ktorý rozsvietil svet

Nikola Tesla

Génius, ktorý rozsvietil svet

Nikola Tesla

sa narodil 10. júla 1856 v Smiljane v Like v neskoršej Juhoslávii. Jeho otec Milutin Tesla bol srbský ortodoxný kňaz a jeho matka Djuka Mandic bola vynálezcom domácich spotrebičov. Tesla študoval na Polytechnickom inštitúte v rakúskom Grazi a na pražskej univerzite. Svoju kariéru začal ako elektrotechnik v telefónnej spoločnosti v Budapešti v roku 1881.

Pred odchodom do Ameriky sa Tesla pripojil k Continental Edison Company v Paríži, kde navrhol dynamá. V roku 1883 v Štrasburgu súkromne postavil prototyp indukčného motora a úspešne ho prevádzkoval. Tesla nedokázal zaujať nikoho v Európe propagáciou tohto radikálneho zariadenia, akceptovala ponuku pracovať pre Thomasa Edisona v New Yorku.

Mladý Nikola Tesla prišiel do Spojených štátov v roku 1884. Nasledujúcich 59 rokov produktívneho života strávi Tesla v New Yorku. Tesla sa pri práci v Edisonovom laboratóriu v New Jersey pustil do zlepšovania radu dynám. Práve tu sa začali jeho názorové rozdiely s Edisonom v otázke jednosmerného prúdu verzus striedavého prúdu. Tento nesúhlas vyvrcholil v Bitke o prúdy, keď Edison bojoval v prehratom boji o ochranu svojich investícií do zariadení a zariadení na jednosmerný prúd.

Jednosmerný prúd tečie nepretržite v jednom smere; striedavý prúd mení smer 50 alebo 60-krát za sekundu a možno ho zvýšiť na veľmi vysoké úrovne napätia, čím sa minimalizujú straty energie na veľké vzdialenosti. Budúcnosť patrí striedavému prúdu.

Nikola Tesla vyvinul viacfázový striedavý prúdový systém generátorov, motorov a transformátorov a vlastnil 40 základných amerických patentov na systém, ktorý kúpil George Westinghouse, ktorý sa rozhodol dodať Amerike systém Tesla.

Vo februári 1882 Tesla objavil rotujúce magnetické pole, základný princíp fyziky a základ takmer všetkých zariadení, ktoré používajú striedavý prúd.

AC indukčný motor Tesla je široko používaný po celom svete v priemysle a domácich spotrebičoch. Tento motor odštartoval priemyselnú revolúciu na prelome storočia. Elektrina sa dnes vyrába, prenáša a premieňa na mechanickú energiu pomocou jeho vynálezov. Najväčším úspechom Tesly je jeho systém viacfázového striedavého prúdu, ktorý dnes osvetľuje celú zemeguľu.

Tesla ohromil svet predvedením zázrakov striedavého prúdu na svetovej kolumbovskej výstave v Chicagu v roku 1893.

Striedavý prúd sa stal štandardnou silou v 20. storočí. Tento úspech zmenil svet. V roku 1895 navrhol prvú vodnú elektráreň v Niagarských vodopádoch, čo bolo konečné víťazstvo striedavého prúdu. Tento úspech bol široko pokrytý svetovou tlačou a Tesla bol chválený ako hrdina na celom svete. Čiernohorský kráľ Nikola mu udelil Danilov rád.

Tesla postavil experimentálnu stanicu v Colorado Springs v Colorade v roku 1899 na experimentovanie s vysokým napätím, vysokofrekvenčnou elektrinou a inými javmi.

Tesla bol priekopníkom v mnohých oblastiach, vynašiel Teslovu cievku a indukčný motor na striedavý prúd (ktorý je považovaný za jeden z desiatich najväčších objavov všetkých čias). Medzi jeho objavy patrí: fluorescenčné svetlo, laserový lúč, bezdrôtová komunikácia, bezdrôtový prenos elektrickej energie, diaľkové ovládanie, robotika, Teslove turbíny a lietadlá s vertikálnym vzletom. Tesla je otcom rádia a moderných elektrických prenosových systémov. Tesla celosvetovo registrovala viac ako 700 patentov. Jeho vízia zahŕňala prieskum slnečnej energie a sily mora. Predvídal medziplanetárne komunikácie a satelity.

Vo svojom prejave, v ktorom odovzdal Teslovi Edisonovu medailu, viceprezident Behrend z Inštitútu elektrotechnikov výrečne vyjadril tieto myšlienky: „Ak by sme sa zmocnili a odstránili z nášho priemyselného sveta výsledok práce pána Teslu, kolesá priemyslu by prestali. aby sme sa otočili, naše elektrické autá a vlaky by sa zastavili, naše mestá by boli tmavé a naše mlyny by nečinné a mŕtve. Jeho meno označuje epochu v rozvoji elektrovedy.“ Pán Behrend zakončil svoj prejav parafrázou pápežových riadkov na Newtona: “Príroda a prírodné zákony ležali v noci skryté. Boh povedal: “Nechaj Teslu byť a všetko bude svetlo.”

Ceny a uznania Nikoly Teslu

V roku 1917 bola Tesla ocenená Edisonovou medailou, najžiadanejšou elektrickou cenou v Spojených štátoch.

Meno Nikola Teslu bolo ocenené medzinárodnou jednotkou magnetického toku

Hustota nazývaná “Tesla”

Poštová služba Spojených štátov amerických udelila Teslu v roku 1983 pamätnú známku.

Tesla bol uvedený do Siene slávy vynálezcov v roku 1975.

Cena Nikolu Teslu je jednou z najvýznamnejších ocenení, ktoré udeľuje Inštitút elektrotechnikov. Cena sa udeľuje každoročne od roku 1976. Socha Nikolu Teslu sa nachádza na Kozom ostrove na počesť muža, ktorý je známy ako vynálezca viacfázového striedavého prúdu.

Rohový nápis Nikola Tesla, ktorý sa nachádza na križovatke 40'h Street so 6. Avenue na Manhattane, je neustálou pripomienkou pre všetkých Newyorčanov veľkosti tohto génia.

Zdroj: http://teslasociety.com/genius.htm

Táto stránka bola navštívená:

Dnes: 1 / Včera: 0, Doteraz: 207

¯\_(ツ)_/¯

nikola_tesla/genius_ktory_rozsvietil_svet.txt · Posledná úprava: 15/04/2022 11:06 od aix150