Spojená škola Juraja Henischa

Gymnázium, SOŠ polytechnická, Slovenská 5, Bardejov

Nástroje používateľa

Nástoje správy stránok


  • Dansk (Danish)
  • Deutsch (German)
  • ελληνικά (Greek)
  • English
  • Español (Spanish, Mexico)
  • Finland
  • Français (French)
  • Gaeilge (Irish)
  • Maďarsko (Hungaria)
  • Italiano
  • Lithuania
  • Latvija
  • Nederlands
  • Norsk or Bokmål (Norwegian
  • Poliski (Polish)
  • Português (Portuguese, Portugal)
  • Română (Romanian)
  • Svenska (Swedish)
  • Tϋrkçe (Turkish)
  • Ukraina (UK)
  • 中文 (Chinese)
plasticka_skola-bez_platov_na_jedno_pouzitie:flase-z_recyklovaneho_pet-patria-k_tym_najekologickejsim

Fľaše z recyklovaného PET patria k tým najekologickejším

05/08/2021 14:03 Plastická škola - bez plastov na jedno použitie

rPET
100 % rPET preformy, Zdroj: Kláštorná Kalcia

Znovuvyužitím PET materiálu sa z odpadu stáva cenný zdroj.


Aj keď Skupina Kofola verí, že najlepší obal je žiadny obal a ponúka čoraz viac nápojov v čapovanej forme, vrátane pramenitej vody Rajec, úpravou aktuálnych obalov nápojov sa jej darí znižovať emisie vyprodukované tretími stranami a z odpadu vytvárať zdroj. 86 % emisií Skupiny totiž tvoria jej dodávatelia pri produkcii surovín či obalov a len zhruba 14 % vlastná činnosť firmy. Intenzívne sa preto zameriava na hľadanie najčistejších riešení nielen u seba, ale tiež u svojich partnerov.

V roku 2019 Kofola znovu uviedla na trh Kláštornú Kalcia vo fľašiach vyrobených z recyklovaného PET materiálu a vďaka tomu, že dnes už sa celé portfólio minerálnej vody plní iba do fliaš zo 100 % rPET, len za minulý rok Kláštorná Kalcia ušetrila viac ako 420 ton panenského plastu, ktorý vôbec nemusel vzniknúť. A už tento rok bude toto číslo ešte vyššie, pretože dopyt po tejto minerálnej vode v ekologickom balení stále rastie.

rPET
100 % rPET = vyrobené iba z recyklovaného PET materiálu, Zdroj: Kláštorná Kalcia

„Otázka, na ktorú celý nápojový priemysel hľadá odpoveď je, ako nájsť rovnováhu medzi udržateľnosťou podnikania a jeho dopadom na životné prostredie. To znamená, ako vyrábať výrobky obľúbené medzi spotrebiteľmi v obaloch čo najšetrnejších k životnému prostrediu, pri zachovaní kvality výrobkov a pohodlia spotrebiteľov. rPET je pre nás krásnym príkladom, ako sa dá odpad pretvoriť na cenný materiál a uzatvoriť cirkulárny okruh pri výrobe obalu. rPET-om nielenže šetríme primárnu surovinu, ale navyše vďaka nemu máme 90 % úsporu CO2 a vdychujeme nový život každej fľaši s nižším dopadom na životné prostredie,“ hovorí Jannis Samaras, generálny riaditeľ Skupiny Kofola.

Kláštorná Kalcia bola s použitím rPET pionierom nielen v celej Skupine Kofola, ale aj na trhu s mainstreamovými balenými vodami na Slovensku a v Česku vôbec.

Nie je obal ako obal

„Aj keď je PET materiál často vnímaný negatívne, patrí k najlepšie spracovateľným obalovým materiálom. Ak totiž zoberieme do úvahy nielen to, či sa obal znovu môže naplniť, ale aj to, aké znečistenie či spotrebu vody sprevádza jeho výroba, doprava, naplnenie, prípadne znovu využitie obalu, tak fľaše vyrobené z recyklovaného PET materiálu patria k tým najohľaduplnejším. Tvoria menej emisií a pri ich výrobe sa spotrebuje 3-krát menej vody ako napríklad pri výrobe skla,“ hovorí Jan Daňsa, country manager spoločnosti ALPLA, dodávateľa obalových materiálov. Samozrejme, že rovnako ako pri ostatných typoch obalov je potrebné aj tu zabezpečiť dôsledný zber, aby sa fľaše nestali súčasťou zmesového odpadu alebo neboli pohodené v prírode.

CO2 na liter nápoja

- fľaša zo 100 % rPET 118 g

- vratná sklená fľaša 121 g

- fľaša z panenského PET 125 g

- jednorazová sklená fľaša 500 g

„Sme radi, že na Slovensku bude od roku 2022 zavedený zálohový systém, ktorý môže prispieť k zvýšeniu zberu a následnej recyklácii materiálu. S cieľom podporiť intenzifikáciu zberu, produkciu rPET a teda cirkulárnu ekonomiku v obalovom priemysle budeme podporovať tieto snahy aj v Česku,“ dopĺňa Jannis Samaras.

Kalcia
Výroba minerálnej vody, Zdroj: Kláštorná Kalcia

Ako vzniká rPET vhodný aj pre obaly potravín

Materiál rPET sa vyrába z PET fliaš vytriedených v žltých kontajneroch. Prázdne PET fľaše sa umyjú, odstránia sa z nich iné typy plastu použité na uzávery, etikety, narežú sa na malé vločky, opäť prejdú niekoľkonásobným praním, umývaním, roztavia sa a vytvorí sa z nich granulát na výrobu nových produktov. Ak sa materiál plánuje použiť na balenie potravín, musí spĺňať EFSA (European Food Safety Authority) certifikáciu, pri ktorej najmenej 95 % PET materiálu na vstupe musí pochádzať z potravinárskych produktov.

Udržateľnosť ako komplexný prístup

Skupina Kofola postupne implementuje udržateľnú stratégiu do každého svojho rozhodovania. Okrem toho, že pokračuje v znižovaní uhlíkovej stopy zameraním sa na obaly z recyklovaného materiálu, na vratné balenia, v ktorých dnes predáva 16 % nápojov, rozširuje aj ponuku čapovaných nápojov, ktoré sa dajú považovať za takmer bezobalové riešenie. V portfóliu má ale aj sirupy, z ktorých sa na jednu fľašu vytvorí sedemnásobné množstvo nápoja alebo čajové zmesi. V rámci komplexnej udržateľnej stratégie sa venuje kvalite surovín aj ochrane vodných zdrojov.

„Je pre nás veľmi dôležité prostredie, v ktorom žijeme. Dlhodobo sa zaujímame o ochranu vodných zdrojov. Aj preto sme pred rokmi nadviazali spoluprácu s poľnohospodármi, lesníkmi a starostami obcí v Rajeckej doline, aby sme ochránili vodu a mali pod kontrolou kvalitu surovín pre výrobu nápojov. Vlani sme vďaka spolupráci s miestnymi získali certifikáciu územia ako BIO lokality pre voľný zber bylín a začali sme v tejto oblasti šetrne pestovať byliny. V týchto snahách vidíme zmysel a pokračujeme v nich rovnakým spôsobom aj na ďalších miestach v Česku,“ uzatvára Jannis Samaras.

Zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/fbrbt56/flase-z-recyklovaneho-pet-patria-k-tym-najekologickejsim/

Táto stránka bola navštívená:

Dnes: 2 / Včera: 0, Doteraz: 504

¯\_(ツ)_/¯

plasticka_skola-bez_platov_na_jedno_pouzitie/flase-z_recyklovaneho_pet-patria-k_tym_najekologickejsim.txt · Posledná úprava: 05/08/2021 14:16 od aix150