Asynchrónne motory
1.Úvod Asynchrónne motory podľa ich konštrukcie rozdeľujeme na:
a.)Motory s kotvou nakrátko (klietkové)
- rotor s klietkou
- odporový rotor
- rotor s hlbokou drážkou
- rotor s dvojitou klietkou
b.)Krúžkové motory K charakteristickým rozdielom okrem iného patrí: Klietkový motor má vo svojom najjednoduchšom vyhotovení rotor tvorený z plechov, v ktorých sú uložené medené (Cu) alebo hliníkové (Al) neizolované tyče, ktoré sú na oboch koncoch skratované čelnými kruhmi. Krúžkový motor má naproti tomu vinutú kotvu (rotor), z ktorej sú konce vinutí vyvedené prostredníctvom krúžkov a zberacích kefiek.
2.Funkcia asynchrónneho motora
Stator pripojíme na 3-fáz. napätie, takže v jeho dutine vznikne točivé mag. pole.
Stator vytvorí točivé mag. pole ΦS. Toto pole indukuje vo vodičoch rotora napätie E=Φ/t
3.Sklz
Rýchlosť otáčania točivého poľa (statora) je iná než rotora. Pretože sú to rýchlosti rozdielne, označujeme ich ako asynchrónne (t.j. nesúbežné). Rozdiel medzi počtom otáčok točivého MP statora ns a počtom otáčok rotora nr označujeme ako slz.
Príklad 1
Predpokladajme počet synchrónnych otáčok 3-fáz. motora 3000 min-1. Počet otáčok rotora je 2880 min-1. Absolútny sklz je potom 3000-2880=120 min-1. Nebýva zvykom sklz udávať v min-1, ale pomerom absolútneho sklzu k počtu otáčok točivého poľa:
S=ns-nr/ns (pomerný sklz) Sklz v % s=ns-nr/ns. 100% (percentuálny sklz)
Všeobecne platí, že sklz asynchr. motorv pri normálnej prevádzke kolíše medzi 0,3% u najväčších motorov a 10% u najmenších motorov.
4.Frekvencia v rotore Vychádzame zo vzťahu pre otáčky n=60.f/p (p-počet pólových dvojíc) Za počet otáčok dosadíme relatívne otáčky t.j. f2=P.(nS-nr/60) f2=S.f1
Keď spustíme synchrónny motor, potom v okamihu zopnutia spínača, keď sa motor správa ako transformátor platí, že je frekvencia v rotore zhodná s frekvenciou statora f2=f1 a 1=100%.