Spojená škola Juraja Henischa

Gymnázium, SOŠ polytechnická, Slovenská 5, Bardejov

Nástroje používateľa

Nástoje správy stránok


studium:odborne_predmety:vsetko_o_pocitacoch:ako_znizit_prehrievanie_notebooku

Ako znížiť prehrievanie notebooku

Prehrievajúci sa notebook má nielenže vyššiu spotrebu energie kvôli ventilátorom bežiacim naplno, ale horšia môže byť i jeho stabilita. Kým niektoré z notebookov teplo znášajú bez problému a príznakom je iba horúca klávesnica, iné môžu paradoxne “mrznúť” alebo sa môžu samovoľne reštartovať.

* Efektívnosť chladenia nie je daná iba teplotou okolitého vzduchu ale i záťažou procesora a pevného disku. Nepoužívajte nepotrebné aplikácie bežiace na pozadí a defragmentujte disk, aby po jeho povrchu hlavičky “poskakovali” čo najmenej

* Aktivujte šetriace režimy a používajte nástroje pre automatickú úpravu pracovnej frekvencie procesora. Čím bude pracovná frekvencia nižšia a napätie menšie, tým menej tepla procesor vyrobí.

* Minimalizujte styčnú plochu s pracovnou doskou stola. Ak sa z vášho notebooku vytratili gumové nožičky, nahraďte ich gumovými výstrižkami alebo samolepiacimi ?nožičkami? na nábytok. Ak sú príliš tenké, nahraďte ich hrubšími. Ideálne je však použitie stojana, ktorý vytvorí pod notebookom vzduchovú medzeru. V núdzi postačí i kniha vsunutá pod zadnú časť základne, ktorá nakloní telo tak, aby pod notebookom vznikol vzduchový vankúš.

* Minimalizujte kontakt rúk s telom notebooku. Použite externú klávesnicu a myš, aby vaše ruky nebránili nepodporovali prehrievanie notebooku v časti, kde sa nachádza pevný disk. Zvýšenie teploty má za následok aj prehrávanie audiokompaktov v optickej mechanike.

* Nápomocné je i vybratie akumulátora ak pracujete s pripojeným napájacím adaptérom. To platí obzvlášť v prípade ak ste sa vrátili z terénu a po pripojení k sieti sa začne akumulátor nabíjať.

* Cez obednú prestávku notebook vypnite aby mal čas ?zregenerovať sa?. Ak to situácia umožňuje, uložte ho na chladnejšie miesto. Nie však do chladničky, aby ste nevytvorili tepelný šok a teplotný schod, ktorý zapríčiní orosenie vnútorných častí zo vzdušnej vlhkosti.

*Ak pracujete v teréne, uistite sa pri vkladaní do brašne alebo vaku, či ste ho skutočne vypli. Teplota notebooku môže v horúcom počasí stúpnuť na kritickú hranicu. Pozor i na parkovanie na slnku ak notebook nechávate v automobile.

studium/odborne_predmety/vsetko_o_pocitacoch/ako_znizit_prehrievanie_notebooku.txt · Posledná úprava: 21/02/2021 13:43 od aix150