Spojená škola Juraja Henischa

Gymnázium, SOŠ polytechnická, Slovenská 5, Bardejov

Nástroje používateľa

Nástoje správy stránok


studium:odborne_predmety:vsetko_o_pocitacoch:graficka_karta_vga

Grafická karta VGA

Čip pre grafické karty

Rozoznávame dva typy čipov pre grafické karty:

  1. ATI
  2. nVidia

Grafická karta je taktiež zložená zo súčiastok priletovaných na plošný spoj. Plošný spoj môže mať viac vrstiev ako dve základne. Čipy, v ktorých sa nachádzajú jadra (GPU = Grafical Processor Unit) sa vyrábajú 130 alebo 110 nm technológiou. Obsahujú milióny a čoraz viac tranzistorov (160 - 302 miliónov) a majú povahu a charakter samotného procesora. Majú skoro také isté súčasti (piny, krémikové podložky atď.) ako procesor a pracujú a spracuvávajú tie isté procesy a operácie. Pri čipoch sa určuje veľkosť jadra v bitoch, ale aj frekvencia čipu Engine Clock Speed (tiež ako CPU).

Chladič pre procesor

Chladenie pri high-end-ových grafických kartách je úplne nevyhnutné, ale už aj low-endy bijú na poplach s teplotami. Niektoré čipy (väčšinou slabšej povahy alebo nízko energetický zaťažené) sú chladené len veľkými pasívami, čo zabezpečuje nízku (resp. nulovú) hlučnosť.

Čipy pre operačnú pamäť

Je to úplne to isté ako operačná pamäť RAM len bez slotu, ale hneď integrovaná na plošnom spoji. Veľkosť pamäte je: 8, 16, 32 MB cez 64, 128 MB (novšie grafické karty) až 256, 512MB, 1GB. Rýchlosť pamäte sa udáva v jej frekvencií (Memory Clock Speed), býva niekedy až 2-krát vyššia ako frekvencia čipu. No jediný rozdiel pamätí na grafickej karte a obyčajných RAM je asi rýchlosť, pretože pri obyčajných RAM sa práve teraz začína používať typ DDRII, ale na grafickej karte sa už začínajú s obľubou používať DDRIII. Pri rýchlosti sa určuje aj rozhranie pamäte (Memory Interface), ktorá sa udáva tiež v bitoch: 128 MB pamäť má 128-bitove rozhranie/256 MB pamäť má 256-bitove rozhranie.

Konektory pre pripojenie monitora/monitorov

Konektory môžu byť: 1. Konektor grafickej karty (15 pinový) - je konektor s otvormi v 3 radach po piatich. Vedie sa nimi do monitora, čo a kde sa má zobraziť. 2. DVI (Digital Video Interface) - je najnovší typ pripojenia monitora či už CRT alebo LCD. Pre zmenu DVI na štandardný konektor existuje redukcia, ktorá by mala byť v každom balení lepšej grafickej karty.

Slot k pripojeniu na matičnú dosku

Existujú tieto typy slotov: 1. PCI - patri medzi najstaršie pripojenie 2. AGP x8 - najpoužívanejšie pripojenie 3. PCI-Express x16 - pomaly nástup tohto slotu zaručuje kvalitu, rýchlosť a obľúbenosť na trhu.

Grafická karta môže byť: 1. integrovaná na matičnej doske - je integrovaná na jednom z čipov na základnej doske, väčšinou sú pomalšie ako externé lebo sú konfigurované na slabšie zaťaženie hlavne do kancelárií na účtovníctvo a jednoduchú prácu ako samotný Microsoft Windows, Internet Explorer alebo Microsoft Office. Potom aj základné dosky + grafické karty sú lacnejšie ako jednotlivé komponenty samostatne.

2. externá - sú väčšinou výkonnejšie, drahšie a prepracovanejšie a je možnosť rozšírenia grafických parametrov. Tieto môžeme použiť na spracovanie videa, hranie náročnejších hier a animovanie - modelovanie - renderovanie 3D grafík. Pri výkonnejších grafických kartách sa objavuje už aj nový slot tzv. SLI (Scalable Link Interface). Ide o pripojenie dvoch alebo viacerých grafických kariet dokopy, kde sa výkon niekoľkonásobne zvyšuje. Tento slot sa na grafickej karte nachádza na vrchu plošného spoja hneď vedľa konektorov na pripojenie monitorov. Na toto prepojenie slúži zariadenie tzv. SLI most (SLI bridge), ktorým sa spoja dve rovnaké grafické karty. Ďalej pri výkonných high-endoch sa objavuje tiež pomocné napájanie typu JPWR so 4 pinmi, lebo grafickým kartám napätie s PCI-Express nepostačuje a musí byť napájaná druhotne.

studium/odborne_predmety/vsetko_o_pocitacoch/graficka_karta_vga.txt · Posledná úprava: 21/02/2021 13:48 od aix150