Spojená škola Juraja Henischa

Gymnázium, SOŠ polytechnická, Slovenská 5, Bardejov

Nástroje používateľa

Nástoje správy stránok


studium:odborne_predmety:vsetko_o_pocitacoch:par_zasad_pri_kupe_pc

Pár zásad pri kúpe PC

Pred kúpou počítača si najprv dobre rozmyslite na čo ho budete využívať. Od počítača za 398,32 € nemôžete očakávať špičkový výkon, ale určite bude stačiť na prácu s internetom alebo kancelárskym balíkom Office. Nezabudnite, že ak kupujete počítač na poskladanie vždy dbať na kompatibilitu zvolených komponentov. Ak by ste si neboli istý či vám daný komponent pôjde správne, spýtajte sa v nejakom obchode alebo v diskusnom fóre zameranom na hardvér. Na hry, filmy, hudbu sa dnes používajú multimediálne zostavy. V hypermarketoch však môžete často nájsť tento názov aj na zostavách, ktoré jednoducho multimediálnymi zostavami nie sú. Napríklad 512MB RAM do multimediálnych zostáv jednoducho nepatrí. Pri výbere pamäti RAM dávajte pozor na typ a takt pamäte. Minimum pre pohodlnú prácu je 533MHz a veškosť 512 MB pričom na type nezáleží. Typ som spomenul preto, lebo staré DDR sa už veľmi neoplatí kupovať keďže ich výroba sa pomaly končí. Novší typ nesie označenie DDR 2 a úplne najnovší, ktorý sa zatiaľ používa minimálne je DDR3.

Pri výbere základnej dosky si zvoľte takú do ktorej by sa dali časom dokúpiť iné, novšie komponenty. Napríklad ak kupujete nový PC s jedno jadrovým procesorom od AMD tak dbajte na to aby socket bol AM2 lebo pre 939 už nie sú dvojjadrové procesory, pri procesoroch Intel voľte dosku so socketom 775. Najmä pri zostavách, ktoré budú využivané dominantne na hranie hier je veľmi dôležitá grafická karta. S integrovanou si veľa zábavy neužijete. Ale ak už aj tak musíte kúpiť základnú dosku s integrovanou grafikou, tak si vyberte takú so slotom pre grafickú kartu PCIe x16, pretože staré sloty AGP sú pomalé a pomaly sa pre ne prestávajú vyrábať grafické karty a to už nehovorím o cene AGP kariet.

Pri výbere grafickej karte sú dôležitými parametrami tak jadra a pamäti. Jadro by malo mať určite viac než 300MHz a pamäť viac než 200MHz. Ďalej je dôležitý počet pixel a vertex shaderov a pixel pipeline. Stále platí, že čím viac tým lepšie.

Pri výbere matičnej dosky je lepšie vybrať si takú s čipovou sadou (chipset) od osvedčenych výrobcov akými sú napríklad nVidia (chipset nForce) alebo Intel. Nie je na zahodenie ak máte grafickú kartu nVidia ktorá podporuje SLi zapojenie a matičnú dosku ktorá ho tiež podporuje. SLi je technológia umožňujúca mať zapojené dve grafické karty naraz a teda dvojnásobný výkov. Pri kartách od ATI sa táto technológia volá Cross Fire. Pri matičnej doske dávajte pozor aj na to aby mala integrovanú sieťovú kartu, integrovanú zvukovú kartu, viacero USB portov a určite nie je chybou ak má aj port FireWire.

Zdroj by mal mať výkon minimálne 350W, lepší je ydroj od nejakého známeho výrobcu, napríklad Eurocase. Ak máte dvojjadrový procesor je potrebný silnejší zdroj (viac watov), presnejšie vám poradí váš predajca. Ak máte radi kvalitnú hudbu, tak určite trochu zainvestujte a kúpte si samostatnú zvukovú kartu ktorá je omnoho kvalitnejšia ako integrovaná.

Pri pevnom disku si skúste odhadnúť koľko miesta budete potrebovať, pre bežnú prácu postačí 120GB. Pri dnešný cenách sa menší v podstate neoplatí neoplatí kupovať. Ak však napríklad striháte a prerábate video z kamery tak si určite kúpte aspoň 500GB.

Ďalšou, v tomto zozmname už poslednou dôležitou vecou je monitor. Pri kúpe LCD monitora dávajte pozor na to aby mal dobré pozorovacie uhly a svietivosť. Minimálna uhlopriečka je 17?. Pre dokonalý zážitok z filmu kúpte aspoň 19? monitor. Do módy pomaly prichádzajú aj širokouhlé monitory. Peknou vzchytávkou je LCD displej s podsvietením, ktorý vám ukazuje rôzne drobnosti ako sú napríklad aktuálny čas, využitie procesoru alebo stav prehrávania vašej pesničky. Pri reproduktoroch nie je veľa čo na rozmýšľanie. Určite si ich v obchode odskúšajte. A to tak že ich dáte poriadne nahlas a budete počúvať šum. Ak je šum počuť až na niekoľko metrov tak ich určite nekupujte, ale ak ho je počuť len na niekoľko centimetrov, tak to je dobré. Ak budete potrebovať mikrofón, tak sa určite vyhnite mikrofónom so slúchatkami v jednom, lebo to je zvyčajne veľmi nekvalitný mikrofón a ak telefonujete napríklad cez Skype tak ten druhý vám nebude skoro nič rozumieť. Web kamera nie je dôležité ale niekedy je potrebná. Pri nej dávajte pozor len na vysoké rozlíšenie a veľa snímkov za sekundu (fps). Ak ste vášnivým hráčom určite nekupujte myšku za 3,32 € , ale radšej investujte aspoň 16,6 €. Pri hráčskych myškách už nenájdete červenú optiku ktorá ?bije? do očí, ale neviditeľný laser. Na hráčskej myške je dôležitým parametrom čo väčšie DPI. Tiež nie je na zahodenie tlačítko, často pomenované ako one click three fire. To znamená že raz ho stlačíte a ono ako keby tri krát kliklo. Využijete to hlavne pri strieľačkách ako sú Counter Strike. V dnešnej dobe sa viac oplatí bezdrôtová lebo nemáte problém z krátkym káblom. Klávesnicu je tiež potrebné vyberať s rozvahou. Pre rýchlu multimediálnu prácu zvoľte takú, ktorá bude mať hore multimediálne tlačítka napríklad na prehratie filmu - skladby alebo na rýchly prístup k internetu. Ak si vyberiete optickú myšku, tak si určite k nej kúpte aj podložku. Ale pozor! Podložka by nemala byť viacfarebná, ale hlavne nesmie obsahovať červenú farbu a nemala by byť ani lesklá.

CD-ROM poprípade DVD-ROM sa už neoplatí kupovať lebo za cenu približne 29,90 € kúpite rovno DVD napaľovačku. Ale to už nehovorím o špeciálnych napaľovačkách ktoré ponúkajú technológiu Light Scribe ktorá vám vie urobiť potlač na vaše médium. Ale na to treba kupovať špeciálne, trochu drahšie média. Potom taká istá funkcia, len trochu iným spôsobom robí potlač sa nazýva Label Flash. Potom sú ešte špeciálne napaľovačky ktoré zvládajú aj formáty Blue Ray alebo HD-DVD. Blue ray sú média ktoré vo svojej jednovrstvovej forme ponúkajú až 25GB a v dvoj vrstvovej až 50GB kapacitu. Tieto napaľovačky sú omnoho drahšie. Ich cena je okolo 830 € a jedno blue ray médium stojí okolo 33,20 €. A nesmieme zabudnúť na chladenie. Pre procesor sa chladič zvyčajne dodáva rovno s ním, ale môže byť veľmi hlučný a slabý. Ak budete kupovať iný dbajte na to aby bol pre váš socket.

Pri tlačiarni toho nemáte čo rozmýšľať, iba keď tak nad počtom vytlačených strán za minútu. Samostatný skener sa tiež nevyplatí lebo je asi taký kvalitný ako z multimediálnej tlačiarne, iba ak by ste si chceli snímať fotky z fotoaparátového filmu rovno do počítača. Na tlačiarni je užitočné mať čítačku pamäťových kariet a displej, pomocou ktorého môžete tlačiť aj keď je počítač vypnutý. Ak ste majiteľom mobilného telefónu s pamäťovou kartou, alebo máte digitálny fotoaparát, tak si určite zadovážte čítačku pamäťových kariet. Pri výbere PC skrinky dajte prednosť radšej skrinke ktorá má vpredu konektory USB poprípade konektory na mikrofón a slúchatká. Ak máte v počítači dôležité dáta určite si kúpte prepäťovú ochranu ktorá bude mať aj integrovaný záložný zdroj. To sa zíde pri výpadku prúdu alebo počas búrky, keď môže dôjsť k prepätiu. Alternatívou je externý disk na ktorý si budete zálohovať všetky svoje dôležité dáta.

studium/odborne_predmety/vsetko_o_pocitacoch/par_zasad_pri_kupe_pc.txt · Posledná úprava: 21/02/2021 13:43 od aix150