Spojená škola Juraja Henischa

Gymnázium, SOŠ polytechnická, Slovenská 5, Bardejov

Nástroje používateľa

Nástoje správy stránok


studium:odborne_predmety:vsetko_o_pocitacoch:popis_parametrov_lcd_monitora

Popis parametrov LCD monitora

Uhlopriečka -Hlavným parametrom monitora je jeho rozmer. Dnes sa na bežné účely používajú monitory s uhlopriečkou 19“-26”. Trendom sú čoraz väčšie rozmery, kedže hrúbka monitora ostáva naďalej zachovaná. LCD panel sa dá vyrobiť v ľubovoľnej kombinácii pomeru strán. Kedysi bol najčastejšie používaným pomerom strán pomer 4:3 , dnes je nahrádzaný širokouhlými monitormi s pomerom strán 16:9 alebo 16:10.

Rozlíšenie -Dôležitým kvalitatívnym monitorom je samozrejme aj rozlíšenie. Je to počet bodov riadky x stĺpce. Pri monitoroch s uhlopriečkou od 15“ do 20” sa ešte môžeme stretnúť s nižšími rozlíšeniami 1280×1024, 1366×768, alebo 1600×900 bodov. U monitorov s uhlopriečkou nad 20“ sa stáva štandardom Full HD rozlíšenie čo je 1920×1080 bodov, ale nájdete tam ešte aj nižšie rozlíšenia ako 1680×1050.

Jas je vlastne intenzita obrazu. Udáva sa v cd/m2 a jeho hodnota sa meria podľa svietivosti všetkých pixelov, ktoré zobrazujú bielu farbu. Tieto parametre sa dajú samozrejme nastavovať priamo v MENU monitora aj ručne, ak pracujete v nočných prevádzkach, kde je málo svetla, jas sa dá stiahnuť, chránite si tým oči. Všeobecne platí, čím viac, tým lepšie, ale takisto ako pri kontraste - nič sa nemá preháňať. Príliš svetlý, alebo, ak chcete jasný monitor, môže skreslovať farby ( čierna → šedá apod. ) a rovnako ako kontrastný monitor, môže v noci oslňovať. Nie je teda treba sa hnať za čo najvyššou hodnotou.

Kontrast -Jeho hodnota je vypočítavaná z pomeru svietivosti bielej a čiernej farby ( teda pomer ich hodnôt v luxoch). Pre meranie kontrastu sa v súčasnosti používajú dve metodiky - statický a dynamický kontrast. U statického kontrastu sa hodnoty dobrých monitorov pohybujú od 1000:1 hore, u dynamického sú hodnoty často v miliónoch:1. V praxi odporučujeme hľadať monitor, ktorý má kontrast aspoň 1000:1.

Odozva -Doba odozvy je vlastne čas, za ktorý prejde pixel z úplne svetlého do úplne tmavého stavu a späť. V praxi čím menšia odozva, tým kvalitnejší panel. Ideálna odozva v súčasnosti sa pohybuje od 5ms do 2ms.

Pozorovací uhol -Je to aspekt, ktorý bol, rovnako ako doba odozvy v dobách nedávno minulých, v súvislosti s LCD vždy udávaný s tak trocha negatívnym podtextom. Dnes už ale nie sú našťastie obavy toľko na mieste, technologicky panely už tak vyspeli, že netrpia známymi neduhmi. Uhly sú udávané prirodzene v stupňoch, a to spravidla v dvoch smeroch. Horizontálne a vertikálne - napríklad 170°/160°.Tento údaj nám hovorí, že v tomto rozmedzí by mal byť obraz stále rovnaký a kvalitný. Pokiaľ sa do tejto výseče užívateľ nevojde (napríklad pri pozorovaní obrazu z boku, vedľa monitora, nadhľad či podhľad), farby rýchlo strácajú odtieň, obraz šedne a môže dochádzať napríklad k inverzii farieb. Tu platí - čím viac, tým lepšie.

Farebnosť -Tento parameter je azda najdôležitejší pre grafikov. Ide o farebnú vernosť - to čo vidíme na monitore musí odpovedať skutočnosti. U profesionálnych monitorov je funkcia kalibrácie jednotlivých farieb.

studium/odborne_predmety/vsetko_o_pocitacoch/popis_parametrov_lcd_monitora.txt · Posledná úprava: 21/02/2021 13:57 od aix150