Spojená škola Juraja Henischa

Gymnázium, SOŠ polytechnická, Slovenská 5, Bardejov

Nástroje používateľa

Nástoje správy stránok


studium:odborne_predmety:vsetko_o_pocitacoch:znecisteny_a_zaneseny_prachom_pocitac

Znečistený a zanesený prachom počítač ?

Aj Vás počítač je vo vnútri špinavý a zanesený prachom ? Ventilácia síce robí svoje, ale prašné prostredie do neho aj tak dostane nečistoty. Môžete byť pritom maximálne čistotný človek a aj tak po pár mesiacoch alebo rokoch vo svojom počítači mať kopu prachu. Vo svete sú známe prípady myší, pavúkov, aj z príbehov bežného technika na Slovensku sa dozviete o škrečkoch zatúlaných v počítači, myšiach, pavúkoch, celých liahniach pavúčích rodín a najmä pre fakt, že dnu sa dá dostať rôznymi otvormi na zadnej strane počítača, o ktorých by ste nepovedali že sú pre takých nezbedníkov veľkým otvorom.

Máte doma počítač, ktorý sa používa ešte s Windows 95, 98, alebo nebodaj fiaskom Microsoftu s Win Millenium? Tam máte zaručene vrstvu prachu, ktorá určite neprospieva vášmu počítaču. Ale neodsudzujme len staré systémy. Neraz sa podarí v servisnom stredisku opravovať počítať aj nový, s Vistou, s XP či s WIN 7 alebo už aj WIN 8 a aj bez OS (operačné systémy spomínam ako hlavné rozpoznávacie znamenie u väčšiny počítačov pre laikov), ktoré by mohli prekonať akékoľvek špiny… a verte mi, že zafúľané dieťa od babrania sa v hline je oproti tomu nič.

Dovolíme si upozorniť, že rozobratie vášho počítača a jeho vyčistenie smie byť spravené len odborníkom, alebo človekom, ktorý vie, čo je to statická elektrina (a je jedno či zapnutý alebo vypnutý počítač), čo je to styk vlhkej utierky s čipmi, doskou a podobne aj ďalšie. Pokiaľ ste už nastriekali Cif na základnú dosku, tak už radšej ani počítač nezapínajte a zavolajte si niekoho, čo sa to pokúsi zachrániť.

Niektoré komponenty počítača sú chladené ventilátormi, ktoré nasávajú vzduch z vonkajšieho prostredia do vnútra skrinky počítača. Týmto sa do počítača v mnohých prípadoch v priebehu niekoľkých mesiacov používania nasaje značné množstvo prachu. Týmto prachom sa zvyknú zanášať chladiče najviac zahrievaných komponentov ako sú procesor a grafická karta. Aby sa predišlo prehriatiu a poškodeniu týchto komponentov, je vhodné počítač raz za čas dôkladne prečistiť. Odporúčam každých 5 až 8 mesiacov. Najlepší spôsob čistenia počítačom je čistenie stlačeným vzduchom vo spreji, alebo vzduchovým kompresorom. Avšak treba dávať pozor, pri dotyku častí kompresora alebo spreja s matičnou doskou počítača.

Preto myslíte na svoj počítač tak isto, že je to len stroj o ktorý sa treba starať !

studium/odborne_predmety/vsetko_o_pocitacoch/znecisteny_a_zaneseny_prachom_pocitac.txt · Posledná úprava: 21/02/2021 14:01 od aix150