Elektrické prístroje na VN a VVN
Odpájače a prepájače:
Odpájače sa používajú na zapájanie a odpájanie el. obvodov bez zaťaženia a na viditeľné odpojenie el. zariadenia od napätia.
Podľa konštrukčného vyhotovenia rozoznávame:
- a.) nožové odpájače
- b.) rotačné odpájače
- c.) sklápacie odpájače
- d.) nožnicové odpájače (pantografické)
Prepájače — sa podobajú nožovým odpájačom; priechodky majú obyčajne v prostriedku a možno nimi oddelene spínať dva rôzne nazaťažené el. obvody.
Úsečníky:
- sú vonkajšie spínače na montáž priamo na stožiar na vedeniach do 35kV.
- na viditeľné odpojenie odbočiek vedenia alebo prípojok k menším transformovniam (vo vypnutej ploche zabezpečený zámkou).
Odpínače — sú to spínače schopné vypínať a zapínať prúdy v rozsahu až do hodnoty svojho niminalného vypínacieho prúdu.Nie sú schopné vypínať skratové prúdy, ale v zapnutom stave ich musia prenášať bez poškodenia. Ak má odpínač predradené výkonové poistky, vypínajú nominálne prúdy a poistky vypínajú skratové prúdy.
Výkonové vypínače VN a VVN:
Výkonové vypínače sú spínače, ktoré majú schopnosť vypínať alebo zapínať všetky, prevádzkové prúdy, vyskytujúce sa v el. obvodoch t.j. aj skratové prúdy. Podľa zhášania el. oblúka rozoznávame výkonové vypínače:
- expanzné
- maloolejové
- tlakovzdušné
- plynotvorné (s tuhým hasivom)
- tlakoplynové (s fluoridom sírovým SF6)
- magnetické
Rýchlovypínače:
Rýchlovypínače spínajú el. obvody jednosmerného prúdu a chránia pred skratovými prúdmi. Chránia výkonové usmerňovače na napájanie električkového trolejového vedenia, v chemických závodoch, atď. Vypínací čas je 3-10 ms.
Poistky VN:
— sú určené na istenie el. obvodov vysokého napätia. Poistky VN sú:
- a.) drôtikové
- b.) kvapalinové
Zvodiče prepätia:
— sú prístroje na ohraničovanie prepätia na prípustnú veľkosť bezpečnú pre pripojené zariadenie. Prepätie je nebezpečný stav, ktorý môže spôsobiť skrat alebo zemné spojenie.
Zvodiče prepätia v silnoprúdovej elektrotechnike sú: ochranné iskrištia, bleskoistky, prierazky