Spojená škola Juraja Henischa

Gymnázium, SOŠ polytechnická, Slovenská 5, Bardejov

Nástroje používateľa

Nástoje správy stránok


  • Dansk (Danish)
  • Deutsch (German)
  • ελληνικά (Greek)
  • English
  • Español (Spanish, Mexico)
  • Finland
  • Français (French)
  • Gaeilge (Irish)
  • Maďarsko (Hungaria)
  • Italiano
  • Lithuania
  • Latvija
  • Nederlands
  • Norsk or Bokmål (Norwegian
  • Poliski (Polish)
  • Português (Portuguese, Portugal)
  • Română (Romanian)
  • Svenska (Swedish)
  • Tϋrkçe (Turkish)
  • Ukraina (UK)
  • 中文 (Chinese)
wifi:co_je_priemyselny_internet_veci_iiot

Čo je priemyselný internet vecí (IIoT)?


zdroj: IIoT-World.com

Čo je to IIoT a dopad na výrobu?

Predtým, ako diskutujeme o IIoT, poďme pochopiť, čo je IoT. Internet vecí, IoT je sieť vecí, inteligentných počítačov a systémov, ktoré sú pripojené na internet na zhromažďovanie a zdieľanie údajov spôsobom časových radov. „Vec“ môže byť akýkoľvek fyzický objekt alebo zariadenie, ktoré je schopné prenášať údaje. Takže od spotrebných výrobkov, ako je televízor, chladnička, alebo od veľkých komerčných produktov, ako sú veterné mlyny a ropné vrty, sa všetko medzi tým považuje za „vec“. Zhromaždené údaje sa odosielajú do centrálnej cloudovej služby, kde sa agregujú a spracúvajú s ďalšími údajmi a potom sa užitočným spôsobom zdieľajú s koncovými používateľmi. Rôzne štúdie predpovedajú, že v priebehu nasledujúcich 5 rokov bude k internetu pripojených viac ako 30 miliárd zariadení. IoT zvýši automatizáciu v domácnostiach, mestách, obchodoch a v mnohých priemyselných odvetviach, ako je automobilový priemysel, chemický priemysel, FMCG a ďalšie.

Priemyselný internet vecí je súčasťou tohto väčšieho konceptu známeho ako internet vecí (IoT). Aplikácia IoT vo výrobnom priemysle sa nazýva IIoT (alebo priemyselný internet alebo priemysel 4.0). IIoT spôsobí revolúciu vo výrobe tým, že umožní získavanie a prístup k oveľa väčšiemu množstvu dát, pri oveľa vyšších rýchlostiach a oveľa efektívnejšie ako kedykoľvek predtým. Viaceré inovatívne spoločnosti začali s iniciatívami Priemyslu 4.0 a riadili projekty IIoT, aby svoje továrne vytvorili inteligentnými továrňami.

Aké sú výhody IIoT?

Predtým mali výrobcovia pripojené stroje využívajúce DCS, SCADA, PLC alebo podobnú operačnú technológiu. Väčšinou sa jedná o prchavé úsilie, ktorým chýba dobrá viditeľnosť naprieč továrňou alebo závodom. IoT to mení výrazným zlepšením efektívnosti zberu dát, škálovateľnosti, času a nepriamych úspor pracovných síl pre priemyselné organizácie. Existuje mnoho úspešných príkladov IoT, v ktorých spoločnosti už využívajú IIoT prostredníctvom úspor nákladov s lepšou úsporou energie, prediktívnej údržby, zvýšenej bezpečnosti a ďalších prevádzkových efektivít. Iniciatívy IIoT rozbíjajú dátové silá pre priemyselné odvetvia a prepájajú všetkých ich ľudí, procesy a dáta z dielne do najvyššieho poschodia. Vedúci pracovníci v podnikaní môžu pomocou dát IoT získať úplný a presný prehľad o tom, ako sa ich podnikom darí, čo im pomôže robiť lepšie rozhodnutia.

Protokoly IIoT na zber údajov

IIoT posúva paradigmu pre strojové dáta. Schopnosť zhromažďovať a spracovávať údaje vo veľkom je jednou z najväčších výhod platforiem IIoT. Výrobné závody však majú rôzne zariadenia a heterogénne zariadenia, v ktorých sa nachádzajú stroje. To predstavuje výzvu pri zbere údajov pri prechode na IoT. Ako komunikačné protokoly sa uprednostňujú rôzne protokoly IIoT, ako napríklad UPC-UA / DA, obojsmerný MQTT a ďalšie.

Výzvy pre IIoT

Aj keď sa hovorí o bezpečnosti ako o najväčšej výzve pre projekty IIoT, z našich skúseností s viac ako 150 projektmi IoT na celom svete vyplýva, že technologická vyspelosť podniku a interoperabilita sú pravdepodobne dve najväčšie výzvy spojené s implementáciou IIoT. Technická spisovateľka Margaret Rouse píše: „Hlavným problémom priemyselného internetu vecí je interoperabilita medzi zariadeniami a strojmi, ktoré používajú rôzne protokoly a majú odlišnú architektúru.“ Platforma Datonis IoT ponúka širokú škálu takýchto protokolov a schopnosť vytvárať vlastné protokoly, ktoré uľahčujú rýchle zostavenie a nasadenie riešení IoT v priemyselnom scenári. Pre implementáciu IoT je rozhodujúci druhý aspekt vyspelosti technológie alebo kultúry prijímania zmien. Môže to byť obrovské úsilie pozdvihnúť starú infraštruktúru na podporu projektov IIoT a priniesť kultúrne zmeny, aby boli tieto projekty úspešné, pretože prevádzková transparentnosť objavená IoT môže byť občas šokujúca.

Budúcnosť IIoT

Predpokladá sa, že IIoT počas nasledujúcich 7 rokov zaznamená zloženú ročnú mieru rastu 28%, tvrdí IDC. Všeobecne sa považuje za jeden z hlavných trendov ovplyvňujúcich priemyselné podniky v súčasnosti i v budúcnosti. Odvetvia sa usilujú modernizovať systémy a zariadenia tak, aby vyhovovali novým predpisom, aby držali krok s rastúcim dopytom, rýchlosťou a volatilitou. Podniky, ktoré prijali IoT, zaznamenali významné RoI, pokiaľ ide o zlepšenia produktivity, kvality, údržby, bezpečnosti, úspor energie a rozhodovania. Tento trend bude naďalej rásť, pretože technológie IIoT sa čoraz viac prijímajú a sú zrejmé výhody.

Táto stránka bola navštívená:

Dnes: 1 / Včera: 1, Doteraz: 377

¯\_(ツ)_/¯

wifi/co_je_priemyselny_internet_veci_iiot.txt · Posledná úprava: 27/06/2021 13:31 od aix150