Obsah
AFDD
— 03/03/2022 16:47 Zariadenia na detekciu porúch oblúka (AFDD)
AFDD- Arc Fault Detection Device
- Dodatočná ochrana – Zabezpečuje ju prúdový chránič nepresahujúci 30 mA.
- Ochrana pri poruche – Ide o automatické odpojenie napájania a poruchu, ktoré zvyčajne zabezpečujú ističe, RCD, RCBO a poistky.
- Základná ochrana – Ide o izoláciu častí pod napätím, ktoré bránia kontaktu používateľa s nimi
- Preťaženie, napr. zapojenie mnohých vecí do predlžovacieho kábla alebo adaptéra do zásuvky
- Skratový prúd, napr. únik vo vašej kúpeľni, sa šíri do svetiel v miestnosti pod ním, voda sa dostáva do kontaktu s vedením a neutrálnymi vodičmi súčasne
- Zemný poruchový prúd, napr. omylom prevŕtate kábel v stene, prúd cez vás preteká z vedenia do zeme
RCD, z ktorých každý chráni skupinu okruhov, sú tu na to, aby poskytovali dodatočnú ochranu v prípade poruchy medzi vedením a zemou. Avšak vzhľadom na spôsob, akým RCD funguje, potrebuje oveľa menej prúdu, aby fungoval, na rozdiel od ističa. Takže v prípade spojenia so zemou budú vo všeobecnosti fungovať ako prvé.
Sme celkom dobre chránení: môžete zapojiť príliš veľa vecí do zásuvky a istič sa vypne skôr, než vám vyhorí kábel (potom vám zapáli dom), môžete si zaplaviť kúpeľňu a naplniť svetlá vodou a váš istič sa vypne, aby ste sa nedostali do kontaktu s elektrinou, môžete vyvŕtať dieru do steny priamo cez kábel a RCD sa vypne skôr, než istič vôbec zareaguje, čím vás opäť ochráni pred elektrický šokom.
No je tu jeden typ poruchy, pred ktorým žiadne z vyššie uvedených opatrení nechráni; elektrický oblúk v kábli alebo pripojení.
AFDD
čo je oblúk?
Elektrický oblúk sa vytvorí, keď elektrický prúd preskočí medzeru medzi dvoma vodivými materiálmi a ak je prúd pomerne nízky, vytvorí sa iskra. Ak je však prúd dostatočne vysoký, generuje sa nepretržitý elektrický oblúk, kde sa vzduch mení z plynu na plazmu schopnú udržať oblúk. Teploty vytvorené týmto oblúkom môžu presiahnuť 6000 °C.
To neznamená, že každý elektrický oblúk je vo svojej podstate zlý, veľa každodenných elektrických zariadení vytvára oblúk počas svojej normálnej prevádzky. Napríklad, keď zapnete vypínač svetla, medzi kontaktmi sa vytvorí malý elektrický oblúk, podobne ako pri elektrickej vŕtačke vznikne elektrický oblúk vo vnútri jej motora.
Prečo je teda iskrenie problém?
Zjednodušene povedané, porucha oblúka môže viesť k požiaru.
Čo je oblúková chyba?
Porucha oblúka je tam, kde dôjde k neúmyselnému vzniku elektrického oblúka v obvode, pretože sme už spomenuli, že teploty, ktoré môže oblúk generovať, môžu presiahnuť 6000 °C. V mieste oblúka tak môže vzniknúť horiaci materiál, ktorý sa potom môže šíriť do okolia a v konečnom dôsledku do obydlia.
Kde sa môže stať oblúková porucha?
Dve najbežnejšie oblasti výskytu oblúkovej poruchy sú
- po prvé na káblových zakončeniach, kde je zakončenie uvoľnené,
- a po druhé v samotnom kábli, kde je poškodená izolácia.
Prečo by sa môj kábel poškodil a prečo by tam boli uvoľnené koncovky?
Základné príčiny poškodenia káblov sú veľmi rôznorodé, niektoré z bežnejších príčin poškodenia sú: poškodenie hlodavcami, rozdrvenie alebo zachytenie káblov a zlá manipulácia a poškodenie izolácie kábla spôsobené klincami alebo skrutkami a vŕtačkami.
Voľné spojenia, ako už bolo uvedené, sa najčastejšie vyskytujú v skrutkových koncovkách, existujú dva hlavné dôvody; prvou je nesprávne dotiahnutie spojenia v prvom rade, pri najlepšej vôli na svete sú ľudia ľuďmi a robia chyby. Aj keď sa zavedenie momentových skrutkovačov do sveta elektroinštalácie zlepšilo, stále sa môžu vyskytnúť značné chyby.
Druhým spôsobom, ako môže dôjsť k uvoľneniu koncoviek, je kvôli elektromotorickej sile generovanej tokom elektriny cez vodiče. Táto sila v priebehu času postupne spôsobí uvoľnenie spojov.
Ale ak bolo všetko správne nainštalované a nikdy som so žiadnym zariadením nezaobchádzal nesprávne, nevyvinie sa oblúková porucha?
To je veľká pravda, ale pozrime sa na niekoľko minútových štatistík. V roku 2016/17 došlo len v Anglicku k 30 322 požiarom v domácich priestoroch, z toho 17 743 malo elektrický zdroj vznietenia. Chybné alebo nesprávne používané spotrebiče, káble a zariadenia tvorili 10 982 z nich. Hoci AFDD v žiadnom prípade nezastaví všetky tieto udalosti, budú pôsobiť ako ďalšie preventívne opatrenie na zastavenie potenciálneho zdroja požiaru.
nepretržite monitorujú tvar vlny prúdu pretekajúceho obvodom alebo obvodmi. Pri detekcii abnormálneho podpisu, ako je ten, ktorý je vytvorený pri poruche oblúka v tvare vlny, odpoja obvod alebo obvody.
Ako sme už predtým hovorili, existujú oblúky, ktoré vznikajú pri bežnej prevádzke elektrickej inštalácie, AFDD sú navrhnuté a testované takým spôsobom, že rozpoznajú „normálny“ oblúk, ako napríklad pri pohone elektromotora. vysávač a nereagujú.
Čo AFDD nedokážu?
AFDD nezistí poruchu medzi zemou ako RCD alebo istič, nezistí poruchu medzi nulovým vodičom tak, ako to urobí istič, a nezistia prúd preťaženia ako istič.
AFDD majú ďalší mŕtvy bod – kruhové okruhy. Kruhový okruh je, ako už názov napovedá, okruh, ktorý tvorí prstenec, začínajúci a končiaci v spotrebiteľskej jednotke, bežne sa používajú vo Veľkej Británii. Je pravdepodobné, že všetky zásuvky vo vašej nehnuteľnosti sú súčasťou prstencového okruhu. Problém s kruhovými obvodmi je nasledujúci; nebudete vedieť, že prsteň má v sebe zlom. Ak sa elektrina pokúsi obtekať kábel a dôjde k pretrhnutiu, nepokúsi sa ho preskočiť a vytvoriť oblúk, bude to trvať dlhú cestu okolo zvyšku kruhu. Nie ste si vedomí, že existuje problém, pretože všetky vaše zásuvky stále fungujú, AFDD si nie je vedomý problému, pretože tu nie je žiadny oblúk. Upozorňujeme, že sa to však vzťahuje iba na sériovú poruchu oblúka v kruhovom obvode, nie na poruchu paralelného oblúka.
Čo je to paralelný oblúk?
Porucha paralelného oblúka je miesto, kde vzniká oblúk medzi vodičom vedenia a buď neutrálnym alebo uzemňovacím vodičom. Ak dôjde k poruche elektrického oblúka medzi vedením a zemou, je dosť vysoká pravdepodobnosť, že bude fungovať aj prúdový chránič.
Čo je to sériový oblúk?
Sériová oblúková porucha je tam, kde k oblúku dochádza medzi dvoma časťami toho istého vodiča, ako je napríklad prerušený vodič alebo zle ukončený vodič v koncovke príslušenstva, ako je napríklad zásuvka.
Musím mať namontované AFDD?
Technicky nie. V súčasnej podobe však BS7671:2018 18. vydanie Wiring Regulations odporúča, aby boli namontované na nasledujúcich miestach:
- Priestory s nocľahom (napr. ubytovňa pre mládež)
- Miesta s nebezpečenstvom požiaru v dôsledku charakteru skladovaných alebo spracovávaných materiálov (napr. stodoly)
- Miesta s horľavými stavebnými materiálmi (napr. budova postavená prevažne z dreva)
- Požiar šíriace konštrukcie (napr. komínové priestory, výťahové šachty)
- Miesta s ohrozením nenahraditeľného tovaru (napr. múzeá)
Pokiaľ ide o to, či by ste si ich mali nechať namontovať vo svojom objekte, najlepšou možnosťou je porozprávať sa s registrovaným elektrikárom. Majte však na pamäti, že sú na domácom trhu veľmi nové a že môže chvíľu trvať, kým sa elektrotechnický priemysel rozbehne.
Bude moja elektrická inštalácia bezpečná na používanie bez AFDD? Ak sa na vašu inštaláciu vzťahuje buď aktuálny EIC (certifikát elektrickej inštalácie) pre nové inštalácie (vo všeobecnosti bude trvať až desať rokov od dátumu inštalácie v priestoroch obývaných vlastníkom), alebo aktuálny EICR (Správa o stave elektrickej inštalácie) pre existujúce inštalácie ( časové obdobie, na ktoré sa to bude vzťahovať, sa bude líšiť v závislosti od výsledkov správy), potom, ak po vydaní príslušného certifikátu dôjde k poškodeniu, vaša inštalácia by mala byť bezpečná na ďalšie používanie.
Počas vypĺňania ktoréhokoľvek z týchto dvoch certifikátov sa vykoná testovanie, ktoré upozorní na problémy, ktoré môžu spôsobiť poruchu oblúka. Ako sme však uviedli, po týchto testoch mohlo dôjsť k poškodeniu. Ak máte akékoľvek obavy týkajúce sa vašej elektrickej inštalácie, najlepšou radou, ktorú vám môžeme poskytnúť, je kontaktovať registrovaného elektrikára.
Ak nemáte ani EIC, ani EICR pre vašu elektrickú inštaláciu, odporúča sa, aby ste si dali urobiť EICR čo najskôr.
Ak nemáte namontované žiadne AFDD, existuje niekoľko varovných signálov, na ktoré si treba dať pozor:
Zápach spáleniny vychádzajúci z káblov alebo zásuviek. Aj keď môžu existovať aj iné príčiny než porucha oblúka, zápach po spálení vychádzajúci z káblov alebo z časti elektrického zariadenia nie je dobrým znamením, podobne ak je kábel alebo zariadenie na dotyk horúce, vypnite postihnutý obvod. Ak je jeho pevná kabeláž alebo spotrebiče , kontaktujte registrovaného elektrikára a požiadajte ho o prešetrenie.
Spáleniny na častiach elektrického zariadenia. Podobne ako vyššie, iskrenie nemusí byť primárnou príčinou pripálenia alebo spálenia, ale opäť by mal byť postihnutý obvod izolovaný a mal by sa kontaktovať registrovaný elektrikár.
Rýchly alebo prerušovaný zvuk „cvakania“ sprevádzaný zápachom po spálení vychádzajúci z vnútra vašej spotrebiteľskej jednotky. Ak sa stretnete s takouto situáciou, vypnite príslušný obvod a obráťte sa na registrovaného elektrikára.
Nezabudnite, že vo svojom objekte by ste mali mať vždy nainštalované požiarne hlásiče ( ďalšie rady nájdete v našom sprievodcovi požiarnymi hlásičmi ).
Aké typy AFDD sú k dispozícii?
AFDD sú dostupné v mnohých rôznych konfiguráciách na použitie v domácej inštalácii:
Môžu byť inštalované ako samostatné zariadenie v sérii s vhodným ochranným zariadením, tj vaše ističe alebo RCBO podľa príslušných noriem
Môžu byť inštalované ako jedno zariadenie, ktoré pozostáva z AFDD kombinovaného s ochranným zariadením, ako je istič alebo RCBO.
Niektorí výrobcovia ponúkajú aj prídavné moduly AFDD pre svoje ďalšie ochranné zariadenia, tieto sú však kompatibilné iba s ochrannými zariadeniami týchto výrobcov
Koľko stojí AFDD?
V súčasnosti môžu mnohí považovať náklady za odložené v porovnaní s inými ochrannými zariadeniami inštalovanými v spotrebiteľských jednotkách. S najväčšou pravdepodobnosťou sa to v najbližších rokoch zmení, pretože dopyt po AFDD sa zvýši.
Keďže AFDD sú také nové na domácom trhu s elektrinou v Spojenom kráľovstve, je veľmi ťažké získať široký rozsah cien. Cena sa v súčasnosti pohybuje medzi 70 až 200 £ za AFDD v závislosti od typu a hodnotenia.
Zhrnutie
Všetko vyššie uvedené v podstate vychádza z tohto:
AFDD zisťuje poruchy oblúka, ktoré iné ochranné zariadenia nedokážu
AFDD zistí poruchu oblúka, ktorá vznikne po testovaní inštalácie
Detegovaním poruchy oblúka AFDD zabráni počiatočnej príčine potenciálneho požiaru
Definície
Linka – správny výraz pre to, čo je bežne známe ako „živý dirigent“. V nových jednofázových inštaláciách to bude hnedý vodič, v starších inštaláciách to bude červený. Spolu s neutrálnym vodičom tvoria živé vodiče v obvode
Neutrálny – v nových jednofázových inštaláciách bude mať modrú farbu; v starších inštaláciách bude čierna. Spolu s traťovým vodičom tvoria vodiče pod napätím v obvode
Zem – Má rôzne využitie, správne sa vzťahuje na hmotnosť Zeme pri nulovom potenciáli. V rámci domácej elektrickej inštalácie môže byť niekoľko typov „uzemnenia“ alebo „uzemňovacieho kábla“
CPC alebo obvodový ochranný vodič – uzemňovací vodič, ktorý sa nachádza v typickej jednofázovej inštalácii. V starších inštaláciách to môže byť holý medený vodič alebo môže byť pokrytý zelenou manžetou. V novej inštalácii bude medený vodič obalený zelenou a žltou manžetou.
Hlavná zem – kábel, ktorý spája vašu inštaláciu so systémom prevádzkovateľov distribučnej siete
Hlavné lepenie – Toto sú káble, ktoré uvidíte pripojené ku kovovému potrubiu v blízkosti vašej spotrebiteľskej jednotky. V starších inštaláciách budú ukončené vo vnútri spotrebiteľskej jednotky. V novšej inštalácii budú pripojené k malému kovovému bloku mimo spotrebnej jednotky známemu ako hlavná uzemňovacia svorka alebo skrátene MET
(Existuje viac druhov zeme, ale sú trochu mimo rozsah tohto dokumentu.)
AFDD – Zariadenie na detekciu oblúkového blesku. Ochranné zariadenie, ktoré pri zistení poruchy oblúka odpojí prívod elektriny do obvodu
Oblúk – elektrický náboj, ktorý rozbije nevodivé médium (zvyčajne vzduch) na plazmu schopnú viesť elektrický prúd. Výsledný viditeľný výboj má tendenciu k oblúkovému tvaru v dôsledku účinkov konvekcie tepla.
Porucha oblúka – elektrický oblúk vznikajúci v dôsledku poruchy
Istič – Ochranné zariadenie, ktoré je schopné detekovať nadprúd v rôznych formách a odpojiť prívod elektriny do postihnutého obvodu.
RCD – Residual Current Device. Ochranné zariadenie schopné detekovať zemný poruchový prúd a odpojiť prívod elektriny do postihnutého obvodu. Existuje niekoľko typov RCD, nižšie sú uvedené niektoré z najbežnejších;
RCCB – Prúdový istič. To, čo väčšina ľudí bežne pozná ako RCD, sa vo všeobecnosti nachádza v spotrebiteľskej jednotke pokrývajúcej skupinu ističov
RCBO – Prúdový istič. Kombinuje funkciu RCD a ističa
SRCD – Socket Residual Current Device. RCD, ktoré je súčasťou zásuvky
Spotrebiteľská jednotka – Tiež známa ako poistková doska, CU alebo poistková skrinka. Toto funguje ako distribučný bod pre okruhy v rámci vášho pozemku. Je to tiež miesto, kde sa nachádza väčšina ochranných zariadení.
Ukončenie – Bod v obvode, v ktorom sa kábel končí a je pripojený k zariadeniu alebo pripojený k inému káblu pomocou konektora. Vo všeobecnosti sa delia na;
Typ skrutky – Skrutka je navinutá na vodivú časť kábla a drží ju na mieste
Typ svorky – Vodič je upnutý na mieste na rozdiel od skrutky. (Existujú aj prípojky typu svorky, ktoré sa priskrutkujú na miesto, ako je napríklad bod pripojenia v hornej časti ističa.)
EIC – Certifikát elektroinštalácie. Dokument, ktorý by mal byť vystavený o inštalácii novej elektroinštalácie. Toto bude obsahovať podrobnosti o osobe zodpovednej za návrh, inštaláciu a testovanie diela.
EICR – Správa o stave elektrickej inštalácie. Dokument, ktorý sa používa na popis stavu existujúcej inštalácie.