Spojená škola Juraja Henischa

Gymnázium, SOŠ polytechnická, Slovenská 5, Bardejov

Nástroje používateľa

Nástoje správy stránok


  • Dansk (Danish)
  • Deutsch (German)
  • ελληνικά (Greek)
  • English
  • Español (Spanish, Mexico)
  • Finland
  • Français (French)
  • Gaeilge (Irish)
  • Maďarsko (Hungaria)
  • Italiano
  • Lithuania
  • Latvija
  • Nederlands
  • Norsk or Bokmål (Norwegian
  • Poliski (Polish)
  • Português (Portuguese, Portugal)
  • Română (Romanian)
  • Svenska (Swedish)
  • Tϋrkçe (Turkish)
  • Ukraina (UK)
  • 中文 (Chinese)
svetovy_den:svetovy_den-pocitacovej_gramotnosti

Svetový deň počítačovej gramotnosti

22/10/2022 14:13 Svetový deň

#Hashtag#WorldComputerLiteracyDay

2. december

Svetový deň počítačovej gramotnosti sa každoročne oslavuje 2. decembra.

Sviatok, ktorý založila NIIT (Národný inštitút informačných technológií) 1) v roku 2001, vznikol na počesť 20. výročia spoločnosti a ako spôsob zvyšovania počítačovej gramotnosti medzi ľuďmi, najmä medzi ženami a deťmi. Hoci sa počítače stali v našom futuristickom svete samozrejmosťou.

Deň počítačovej gramotnosti nám pripomína, aby sme prispeli svojou kvótou k tomu, aby boli počítače prístupné a ľahko pochopiteľné pre tých, ktorí môžu mať problémy s inováciami.

Svetový deň počítačovej gramotnosti, 2. december
Svetový deň počítačovej gramotnosti, 2. december

Informačná gramotnosť (IG)

Informačná gramotnosť (angl. information literacy) predstavuje kompetenciu primeranej interakcie jednotlivca s informáciou so zámerom rozpoznať informačnú potrebu a potrebnú informáciu vyhľadať, vyhodnotiť a efektívne využiť. 2)

HISTÓRIA SVETOVÉHO DŇA POČÍTAČOVEJ GRAMOTNOSTI

Svetový deň počítačovej gramotnosti odštartovala v roku 2001 indická spoločnosť s názvom NIIT na oslavu svojho 20. výročia. NIIT, čo znamená National Institute of Information Technology, je spoločnosť zameraná na rozvoj zručností a talentov, ktorú založili v roku 1981 Rajendra Singh Pawar 3) a Vijay K. Thadani 4).

Svetový deň počítačovej gramotnosti založila spoločnosť v reakcii na štúdiu, ktorá odhalila, že muži tvoria väčšinu používateľov počítačov na svete. V dôsledku toho sa NIIT chopila veci vzdelávať viac žien a detí tým, že ich vybavila počítačovou gramotnosťou. Od svojho vzniku v roku 1981 sa spoločnosť rozšírila do viac ako 30 krajín sveta.

Históriu počítača možno vystopovať až do začiatku 20. rokov 19. storočia, keď Charles Babbage 5) navrhol „Difference Engine“ 6), mechanický počítač schopný vykonávať jednoduché výpočty.

Ako prvý vymyslel programovateľný počítač 7) a pokúšal sa ho aj zostrojiť, ale nepodarilo sa mu dielo dokončiť.

Pred týmto vynálezom ľudia používali všetky druhy vynálezov na vykonávanie výpočtov pomocou počítadla, Napierových kostí, Pascalinovho sčítacieho stroja 8) a Leibnizovho kolesa 9). Čo však odlišovalo „odlišný“ motor od ostatných predtým, bolo to, že bol poháňaný parou a mohol riešiť logaritmické tabuľky.

Odvtedy prešli počítače rôznymi vylepšeniami a dizajnmi, aby sa stali našimi notebookmi, telefónmi a stolnými počítačmi. V minulosti mohli byť počítače také veľké, že zaberali dĺžku celej miestnosti! Ale vďaka modernej technológii môžeme mať všetku tú vedeckú technológiu v dlani.

AKO OSLÁVIŤ SVETOVÝ DEŇ POČÍTAČOVEJ GRAMOTNOSTI

  • Darujte na charitu
    Podporte počítačovú gramotnosť príspevkom na charitu. \\Pomôže to väčšiemu počtu ľudí získať prístup k počítačom.
  • Použi počítač
    Väčšina z nás pravdepodobne nepotrebuje pripomenutie, aby si zobrala svoje počítače, ale dnes sa radšej vyhnite používaniu počítača. Či už ide o odosielanie e-mailov alebo hranie videohier, využite svoj počítač na oslavu!
  • Uverejnite hashtag
    Oslávte tento deň návštevou sociálnych médií a použitím hashtagu #computerliteracyday. Šírte osvetu v tento významný deň!

5 DÔLEŽITÝCH FAKTOV O PIATICH GENERÁCIÁCH POČÍTAČOV

Počítače prvej generácie (1946 – 1959)

Počítače prvej generácie boli vynájdené a používané v rokoch 1946 až 1959 – boli objemné a spoliehali sa na dávkový operačný systém, čo bolo časovo náročné.

Počítače druhej generácie (1959 – 1965)

Počítače druhej generácie boli menšie a spotrebovali menej energie ako počítače prvej generácie, používali však aj dávkový operačný systém.

Počítače tretej generácie (1965 – 1971)

Počítače tretej generácie využívali integrované obvody a prevádzkovali systémy zdieľania času, multiprogramovania a vzdialeného spracovania.

Počítače štvrtej generácie (1971 – 1980)

Počítače štvrtej generácie používali veľmi rozsiahle integrované obvody (VLSI) a boli rýchlejšie, cenovo dostupnejšie a oveľa menšie ako predchádzajúce generácie.

Počítače piatej generácie (1981 – súčasnosť)

Počítače piatej generácie využívajú umelú inteligenciu a hardvér na paralelné spracovanie – notebooky, telefóny a stolné počítače sú súčasťou piatej generácie počítačov.

PREČO MILUJEME SVETOVÝ DEŇ POČÍTAČOVEJ GRAMOTNOSTI

Podporuje vzdelávanie

Svetový deň počítačovej gramotnosti je dôležitý, pretože sa snaží propagovať vec počítačového vzdelávania. Hoci väčšina častí sveta bola vystavená technológiám, veľká väčšina stále potrebuje vzdelanie na túto tému.

Technológia je oslavovaná

Svetový deň počítačovej gramotnosti je oslavou počítačov a všetkého technologického. Je to inovácia, ktorá sama od seba zmenila chod sveta.

Podporuje charitu

Tento deň je tiež pripomienkou toho, že veľa ľudí stále nemá prístup k počítačom, často v dôsledku faktorov ako chudoba a zaostalosť. Svetový deň počítačovej gramotnosti nám pripomína, aby sme otvorili ruky v charite, aby sme poskytli prístup k ostatným.

Počítačová gramotnosť

Zdroj: https://nationaltoday.com/world-computer-literacy-day/

Táto stránka bola navštívená:

Dnes: 1 / Včera: 2, Doteraz: 693

¯\_(ツ)_/¯

1)
Národný inštitút informačných technológií NIIT
2)
ALA Glossary of Library and Information Science. 4. vyd. Chicago : American Library Association, 2013. (Fourth edition.) Dostupné online. ISBN 978-0-8389-9655-3. S. 135.
5)
Charles Babbage
7)
Antonín Rükl: Atlas Měsíce, druhé české vydání, Aventinum (Praha 2012), kapitola Pythagoras, str. 30, č. mapového listu 2, ISBN 978-80-7151-269-1
svetovy_den/svetovy_den-pocitacovej_gramotnosti.txt · Posledná úprava: 02/12/2022 06:30 od aix150